Dieta i suplementacja. Konieczność?

dieta i suplementacja

Dieta i suplementacja. Konieczność?

Dieta i suplementacja

Dieta i suplementacja. Czy to nierozerwalne połączenie? A może albo jedno albo drugie?

W przypadku przeciętnie aktywnej, zdrowej osoby konieczność suplementacji ogranicza się jedynie do niezbędnych witamin. Mam tu na myśli odgórne zalecenia przyjmowania witaminy D dla Polaków w okresie jesień-zima-wiosna. Natomiast całą resztę wartości odżwyczych da się  zrealizować dobrze zaplanowaną dietą.

Dieta i suplementacja: kiedy suplementy są konieczne?

Sytuacja wygląda nieco inaczej przy dietach eliminacyjnych. Konieczna jest np. witamina B12 u wegan. Polecane też jest przyjmowania np. kwasów omega-3, ponieważ niektórym osobom na diecie wegańskiej zbilansowanie diety pod tym kątem może sprawić trudności. Kolejnym przykładem gdzie suplementy są niezbędne to niektóre alergie bądź nietolerancje pokarmowe. Oczywiście to co należy suplementować zależy już od tego jakie produkty czy całe grupy spożywcze musimy eliminować.

Następnym przykładem są oczywiście niektóre schorzenia, które tego wymagają. Przykładowe żelazo w niedokrwistości.

Bardzo często też suplementacja wskazana jest u osób ponad przeciętnie aktywnych. A także u osób, które chcą rozbudować masę mięśniową. Kreatyna jest tu najpopularniejszym suplementem z udokumentowanym działaniem.

Dieta i suplementacja: co z suplementami na odchudzanie?

Jednak to co najczęściej trapi moich pacjentów to suplementy na odchudzanie.

Jeżeli chcesz zrzucić odpowiedzialność za siebie na tabletki – śmiało możesz to zrobić. Ale jaka będzie radość z osiągniętych wtedy wyników i jakie będzie koszt zdrowotny? Musisz zrozumieć, że nikt nie wykona pracy za Ciebie, a konsekwencje zdrowotne przyjmowania tabletek nieznanego pochodzenia mogą być bardzo negatywne. Bo realne efekty, bez naszego wysiłku przyniosą tylko suplementy, które nie są dopuszczone do legalnego obrotu. Oczywiście dlatego, że mają wiele negatywnych skutków zdrowotnych.

Pomijając czarny rynek to z legalnych produktów dostępnych w aptekach ogromną popularność zyskały tabletki „blokujące wchłanianie składników pokarmowych”, głównie tłuszczów. Czy zastanawialiście się Państwo jak dokładnie działają te tabletki? Powodem zaburzonego wchłaniania jest uszkadzanie enzymów trawiennych, co powoduje, że pokarmy przechodzą przez nas niestrawione. W praktyce pokarmy faktycznie nie zostaną przyswojone, jednakże specyfik ten powoduje niekontrolowane biegunki tłuszczowe i niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Zatem jeśli chcesz chodzić w pielucho-majtkach i narazić się na dyskomfort i niedobory witamin to tego typu preparaty są dla Ciebie.

Dieta i suplementacja: co z suplementami na odchudzanie?

Drugą grupą tabletek odchudzających stanowią leki przyśpieszające metabolizm przez L-karnitynę. W przypadku aktywnej i zdrowej osoby jest to dopuszczalne. Jednak badania potwierdzające skuteczność tych suplementów są różne.

Wśród środków godnych polecenia, niepowodujących większych efektów ubocznych są preparaty bazujące na:

  • kofeinie i innych pobudzających substancjach
  • zielonej herbacie
  • gorzkiej pomarańczy
  • chromie

W przypadku tych tabletek można powiedzieć, że oferują one dobre, ale niespektakularne efekty za adekwatną cenę. Mają trochę podkręcić metabolizm lub zmniejszyć uczucie głodu. Chrom zwłaszcza na słodycze.

Pamiętaj, że jeżeli ktoś sprzedaje Ci fiolki czy tabletki z magicznym środkiem odchudzającym, nie powinieneś ich spożywać. Zwróć uwagę, że prawdziwa dietetyka polega na rozmowie z pacjentem i jego edukacji oraz rozpisywaniu diet w szczególnych przypadkach. Obecnie na rynku istnieje wiele placówek, które świadczą usługi dietetyczne za darmo, pod warunkiem zakupu środków, za co najmniej 200-300zł. W takich przypadkach warto dodatkowo się upewnić, czy osoba proponująca takie suplementy, posiada odpowiednie wykształcenie akademickie i czy te suplementy naprawdę są konieczne!

Żadna magia nie istnieje, ale za to „oszukańczych magików” jest na rynku pod dostatkiem. Gdyby był jakiś skuteczny suplement diety nie byłoby tylu otyłych ludzi. Taki preparat zarejestrowany byłby jako „lek” a nie jako „żywność” – bo lek leczy chorobę, a otyłość jest chorobą.

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA