Chrom na odchudzanie. Tak czy nie?

Chrom na odchudzanie

Chrom na odchudzanie. Tak czy nie?

Chrom na odchudzanie. Tak czy nie?

Chrom na odchudzanie. Tak czy nie? Producenci wielu suplementów diety zawierających w swoim składzie formy chromu, takie jak np. pikolinian chromu, deklarują, że są one w stanie spowodować redukcję masy ciała. Wiele osób zastanawia się jednak nad bezpieczeństwem i  efektywnością stosowania suplementacji chromem. 

Chrom jest składnikiem mineralnym występującym w kilku formach. Nie wszystkie z nich są bezpieczne dla zdrowia ludzkiego – jedna groźna forma występuje w zanieczyszczeniach przemysłowych. Na szczęście bezpieczna postać chromu znajduje się naturalnie w wielu produktach spożywczych.

Dostarczanie chromu wraz z dietą jest istotne. Przede wszystkim jest on konieczny w procesie wpływu insuliny na tkanki oraz obniża stężenie cholesterolu we krwi. Niedobór chromu w organizmie może prowadzić do zaburzonej koordynacji ruchowej, zmniejszenia masy ciała, nerwowości, wahania nastroju, stanów lękowych, a nawet depresji.

Chrom na odchudzanie. Tak czy nie?

Głównym wyzwaniem większości ludzi starających się zredukować swoją masę ciała jest uczucie głodu i silne pragnienie jedzenia. Z tego względu poszukują i chętnie sięgają po środki, których producenci zapewniają o zmniejszeniu uczucia głodu. Absorpcja chromu dostarczanego z pożywienia, ma miejsce w jelitach i zachodzi jedynie w 0,4 – 2,5 % (1,2), jednak alternatywna forma chromu – pikolinian chromu wchłania się lepiej. Z tego powodu jest powszechnie stosowany w suplementach diety. Chociaż dostępne są ograniczone dowody, niektóre badania wskazują, że 600 – 1000 μg pikolinianu chromu dziennie może pomóc zmniejszyć głód, apetyt i napadowe objadanie się u niektórych osób. W oparciu o aktualne dowody pikolinian chromu nie jest skuteczny w wywoływaniu znaczącej utraty wagi u osób z nadwagą lub otyłością. Jest jeszcze mniej skuteczny u osób o normalnej wadze, nawet w połączeniu z ćwiczeniami. 

Szkodliwość?

Nie określono poziomu spożycia chromu, po przekroczeniu którego wiadomo, że jest szkodliwy. Chociaż dostępne są ograniczone informacje, istnieją obawy, że chrom w formie pikolinianu może wywoływać negatywne skutki w organizmie. Ze względu na to w jaki sposób jest przetwarzany w organizmie, istnieje ryzyko powstania szkodliwych cząsteczek – rodników hydroksylowych. Mogą one uszkodzić materiał genetyczny oraz prowadzić do innych niepożądanych skutków.

Suplementy chromu mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym beta- blokerami i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, jednak niekorzystne skutki, które można wyraźnie powiązać z nadmiarem chromu, są rzadkie. Może to częściowo wynikać z faktu, że wiele badań suplementów chromu nie wykazało, czy wystąpiły jakiekolwiek zdarzenia niepożądane. 

Pikolinian chromu jest formą chromu bardzo powszechnie występującą w suplementach diety. Może być skuteczny w poprawie odpowiedzi organizmu na działanie insuliny lub obniżeniu poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą. Co więcej, może pomóc zmniejszyć głód, apetyt i napadowe objadanie się. Jednak jak pokazują badania, nie jest skuteczny w wywoływaniu znaczącej utraty masy ciała. 

 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Natalię Prokop

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA