Berberyna

Berberyna

Berberyna

Berberyna

Berberyna wykazuje wyjątkowo wysoką aktywność biologiczną i ma udowodnione naukowo działanie terapeutyczne w leczeniu wielu schorzeń. Berberysy (Berberys zwyczajny- Berberis vulgaris) to grupa roślin występujących w Europie, Azji, Ameryce i Afryce. Rosną dziko, ale są również wykorzystywane w domowych ogrodach jako krzewy ozdobne. Te niepozorne rośliny skrywają w sobie niezwykle ciekawą substancję – berberynę. Substancja ta jest przedmiotem wielu badań klinicznych, których celem jest wprowadzenie jej na stałe do kanonu nowoczesnej medycyny.

Berberyna – właściwości

Z chemicznego punktu widzenia berberyna jest alkaloidem izochinolinowym. Do tej samej grupy związków chemicznych zaliczamy np. działające przeciwbólowo morfinę i kodeinę. Jest substancją koloru żółtego i często była wykorzystywana jako barwnik stosowany do wybarwiania wełny, drewna czy skóry.

Wykazuje silne właściwości fluorescencyjne – w wyniku naświetlania światłem z zakresu UV sama emituje intensywne zielono-żółte światło. Występuje naturalnie w roślinach zaliczanych do berberysów. Jej największe ilości znajdują się w takich częściach roślin jak korzenie, kłącza, łodygi i kora.

Preparaty zawierające berberynę są od wieków stosowane w medycynie chińskiej do łagodzenia objawów i leczenia różnych schorzeń. Liczne badania naukowe potwierdziły jej właściwości:

  • przeciwutleniające
  • przeciwbakteryjne
  • przeciwbiegunkowe
  • przeciwnowotworowe
  • przeciwcukrzycowe
  • antydepresyjne
  • przeciwzapalne
  • obniżające poziom cholesterolu we krwi
  • obniżające poziom ciśnienia tętniczego

Obecnie znaczna liczba suplementów diety opartych na roślinach zawierających berberynę jest stosowana w celu obniżenia gorączki, przeziębieniach, infekcjach dróg oddechowych i grypie. Zaobserwowano również pozytywny wpływ na błony śluzowe górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego. Jednak efekty działania substancji nie są widoczne od pierwszej dawki. W przypadku zespołu policystycznych jajników poprawa jest widoczna po czterech miesiącach regularnego przyjmowania.

Ciekawostka
Spożyta przez nas berberyna jest absorbowana z układu pokarmowego do naszego układu krwionośnego. Tą drogą dociera do komórek naszego ciała wewnątrz których łączy się z wybranymi molekułami (przykładowo enzymami) modyfikując mechanizm ich działania, podobnie jak dzieje się to w przypadku leków.

Berberyna- wskazana dla:

  • chorych na cukrzycę (Efektem działania berberyny jest obniżenie poziomu glukozy we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu drugiego (insulinoniezależną))
  • osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi (wykazano, że alkaloid przyczynia się do obniżenia poziomu tych substancji, co przy długoterminowym stosowaniu może obniżyć ryzyko występowania chorób serca)
  • dla osób chcących uzyskać działanie uspokajające, przeciwwymiotne czy przeciwbólowe
  • osób zmagających się z chorobą Alzheimera (badania dowodzą, iż wypada obiecująco w przypadku leczenia tej choroby)
  • dla osób mających nadwagę oraz otyłość (suplement powoduje przyspieszenie spalania zapasów energii zgromadzonych w tkankach, a co za tym idzie, spalanie tłuszczu)
  • pomocnie dla osób zmagających się z chorobami nowotworowymi***, infekcjami (również wirusowe i grzybicze), biegunką czy nawet depresją (dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym pozytywnie wpływa na naszą odporność)


***Zgodnie z obecną wiedzą, przeciwnowotworowe działanie berberyny nie zostało dotychczas udokumentowane, badania kliniczne wykazały jej potencjał we wspomaganiu radioterapii raka. Na przykład, randomizowane badanie kliniczne z udziałem 78 chorych na raka otrzymujących radioterapię jamy brzusznej lub całej miednicy wykazało, że w porównaniu z pacjentami, którzy nie otrzymali wyciągu z berberysu, osoby, którym podawana 300 mg tej
substancji zdecydowanie lepiej przechodziły radioterapię ( zmniejszenie częstości występowania i nasilenia ostrych objawów jelitowych po napromienianiu).

Berberyna- dla kogo przeciwwskazana?

  • kobiet w ciąży
  • kobiet karmiących piersią
  • osób ze schorzeniami wątroby
  • dzieci
  • osób z niskim ciśnieniem krwi oraz niedocukrzeniem

Berberyna przez większość osób jest dobrze tolerowana, ale niektórzy mogą skarżyć się na występowanie nudności, wymiotów, biegunki lub zaparć. W przypadku przyjmowania wysokich dawek może dojść nawet do krwawień z przewodu pokarmowego, uszkodzenia wątroby, nadmiernego obniżania ciśnienia i cukru we krwi.

Berberyna- dawkowanie


Należy pamiętać, że preparaty tego typu trzeba koniecznie kupować u sprawdzonego źródła
(apteki, sklepy zielarskie). Ponadto stosowanie Berberyny zaleca się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Stosować należy ją zgodnie z wytycznymi specjalisty lub zgodnie z instrukcją stosowania podaną przez producenta.
Dzienna dozwolona dawka berberyny to od 200 do 1000 mg (maksymalnie zaleca się stosować 1500 mg). Dawkę należy dobrać indywidualnie do danej osoby!

Podsumowując berberyna to suplement, który może pomóc nam w codziennym funkcjonowaniu oraz dbaniu o organizm. Musimy jednak pamiętać, że jest on wskazany dla osób zdrowych. Natomiast jeśli mamy do czynienia z jakimiś jednostkami chorobowymi to należy skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo należy także pamiętać, że nadmierne stosowanie berberyny może doprowadzić do krwawień z przewodu pokarmowego, uszkodzenia wątroby, nadmiernego obniżania ciśnienia i cukru we krwi. Oczywiście sytuacje te są rzadkie i występują tylko wtedy, gdy suplement jest stosowany inaczej, niż mówią o tym zalecenia. Także postępując racjonalnie możemy skorzystać z cennych właściwości berberyny.

 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Agnieszkę Koncewicz

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA