Ashwaganda
Ashwaganda potocznie znana jako żeń- szeń indyjski, indyjskie zioło, witania ospała. Roślina ta posiada niezwykłe medyczne właściwości. Ze względu na potwierdzenie w badaniach szeregu korzystnych właściwości ashwagandha
znalazła swoje miejsce również w medycynie konwencjonalnej. Obecnie na rynku można ją znaleźć w suplementach diety (surowcem ashwagandhy jest wysuszony i sproszkowany korzeń).
Ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne (a to może pomóc w terapii nieswoistych zapaleń jelit, nerek oraz stawów). Działa przeciwbakteryjnie na niektóre szczepy Gram-dodatnie (np. Staphylococcus aureus) oraz Gram-ujemne (Escherichia coli). Wykorzystywana także w leczeniu gruźlicy, zapalenia oskrzeli czy bielactwa. Okazuje się być pomocna również podczas problemów ze snem czy zaburzeniami cyklu miesiączkowego.
Witanolidy-to związki występujące w roślinach wykazujące aktywność biologiczną, (zawarte w Ashwagandzie) wykazują także działanie przeciwnowotworowe. Jeśli chodzi o najlepiej udokumentowane naukowo właściwości Ashwagandhy, zalicza się do nich łagodzenie stresu i niepokoju, a więc przyjmowana wieczorem pomoże także w zasypianiu. Bardzo doceniana jest ze względu na pozytywny wpływ na siły witalne, czyli ogólną kondycję
ciała i umysłu. Stosowana przez sportowców przed ważnymi wydarzeniami sportowymi (np. walki MMA).
Z opinii naukowców wynika, że ashwagandha ma także działanie antydepresyjne. Ashwagandha polecana jest także osobom zmagającym się z innymi problemami psychicznymi jak obniżenie nastroju, przygnębienie, ale także choroby jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa, stany lękowe oraz nerwica.
Poleca się stosowanie ashwagandhy profilaktycznie, jako sposób na poprawę odporności organizmu.
Ashwagandha- dla kogo więc jest wskazana?
- przede wszystkim profilaktycznie dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i uchronić się przed chorobami cywilizacyjnymi (takimi jak np. cukrzyca, choroby krążenia, nowotwory, depresja)
- wspomagająco przy chorobach psychicznych w celu uspokojenia, złagodzenia lęku oraz innych objawów choroby
- dla osób aktywnych fizycznie w celu większej ilości energii
- dla mężczyzn w celu poprawy płodności
- przy problemach ze snem lub zasypianiem
Ashwagandha – przeciwwskazania
Pomimo leczniczych i korzystnych właściwości ashwagandhy dla pewnych osób istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Są to między innymi:
- osoby zażywające leki uspokajające, nasenne, przeciwpadaczkowe oraz niektóre leki przeciwbólowe; ryzyko interakcji dotyczy m.in. leków takich jak klonazepam czy diazepam (np. Relanium)
- kobiety będące w ciąży i w czasie laktacji
- dzieci
- osoby leczące się na schorzenia tarczycy powinny skonsultować fitoterapię z lekarzem
- także w przypadku stosowania leków o działaniu ośrodkowym (nasenne, antydepresanty, przeciwpadaczkowe) należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu z żeń – szeniem indyjsk
Ashwagandha- dawkowanie
Przede wszystkim należy pamiętać, że przyjmowanie nowych preparatów należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą! Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dawkowanie ashwagandhy ściśle zależy od preparatu, jego formy i marki, dlatego warto każdorazowo brać pod uwagę wskazania producenta opisane na opakowaniu suplementu z ashwagandhą. Na co dzień najlepiej podawać zioła ashwagandhy rano, ponieważ wtedy od rana odczujemy pobudzające jej działanie, a wieczorem będzie nam lepiej zasnąć.
Podsumowując ashwagandha to suplement, który może pomóc nam w codziennym funkcjonowaniu oraz dbaniu o organizm. Musimy jednak pamiętać, że jest on wskazany dla osób zdrowych. Natomiast jeśli mamy do czynienia z jakimiś jednostkami chorobowymi to należy skonsultować się z lekarzem. Należy także pamiętać, że nadmierne stosowanie ashwagandhy może prowadzić do nadczynności tarczycy, zaburzeń snu, nadciśnienia tętniczego, nadmiernego pobudzenia czy nawet napadów padaczkowych. Oczywiście sytuacje te są rzadkie i występują tylko wtedy, gdy zioła są stosowane inaczej, niż mówią o tym zalecenia. Także postępując racjonalnie możemy skorzystać z cennych właściwości tego zioła.
Artykuł opracowany przez praktykantkę: Agnieszkę Koncewicz
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice