Zaburzenia odżywiania wśród dzieci

Zaburzenia odżywiania wśród dzieci

Zaburzenia odżywiania wśród dzieci

Zaburzenia odżywiania wśród dzieci.

Zaburzenia odżywiania wśród dzieci to temat dość świeży. Do niedawna dotyczyły głownie młodzieży i osób dorosłych. Jednak w ostatnich czasach ten problem dotyczy coraz młodszych osób. W XXI wieku zaobserwowano, że liczba dzieci i młodzieży, których dotykają zaburzenia odżywiania stale rośnie.

 

W okresie rozwoju dziecko charakteryzuje się przyrostem na długość ciała nad przyrostem wagi do 6 roku życia. Natomiast od 7 roku życia zwiększeniem przyrostu masy ciała. Kształtuje się układ ruchu, mięśnie – zwiększa się muskulatura kończyn dolnych i tułowia, układ szkieletowy – grubieje kościec, dojrzewają narządy wewnętrzne, następuje przyrost tkanki tłuszczowej, wzrasta unerwienie, rozpoczynają się procesy odpowiedzialne za dojrzewanie organizmu oraz rozwija i kształtuje się osobowość, a także charakter dziecka.

Właściwy sposób odżywiania i odpowiednia podaż mikro i makroelementów jest elementarnym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój dziecka i funkcjonowanie organizmu. Równowaga energetyczna pomiędzy podażą a wydatkowaniem pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała. A dzięki temu uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych, mogących wystąpić zarówno w przypadku nadmiernej, jak i zbyt niskiej masy ciała.

Zaburzenia odżywiania wśród dzieci. Skutki zaburzeń odżywiania

 

Nawyki żywieniowe w okresie rozwoju są na etapie kształtowania się, więc dzieci, które za młodu mają problemy z odżywianiem w przyszłości również będą na nie narażone. Trzeba zaznaczyć, że często niewłaściwy sposób odżywiania wśród dzieci jest przyczyną nieświadomości lub złych nawyków rodziców bądź opiekunów. Niestety konsekwencje tego odbiją się bezpośrednio na dziecku.

 

Równowaga energetyczna pomiędzy wydatkiem a podażą pozwala na uniknięcie poważnych konsekwencji na zdrowiu, jakie niesie za sobą nadmierna, ale również zbyt niska masa ciała, utrzymując prawidłową masę organizmu. Nieprawidłowy sposób żywienia może prowadzić do wielu chorób organizmu takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby psychiczne np. depresja lub anoreksja dziecięca, której wyniszczenia organizmu są nieodwracalne.

Długotrwałe niedożywienie dziecka może prowadzić również do upośledzenia neurologicznego, fizycznego czy w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Niedobór witamin np. A prowadzi do ślepoty i słabego rozwinięcia się wzroku. Natomiast niedobór witaminy D i wapnia objawiają się, jako krzywica i nieprawidłowe rozwinięcie się układu kostnego oraz zahamowania wzrostu dziecka.

Skutki zaburzeń odżywiania mogą być również widoczne społecznie. Dzieci z nadwagą unikają spotkań z rówieśnikami lub nawet przyjaciółmi. Często są wycofane społecznie. Niechętnie również podejmują się aktywności fizycznych czy w szkole unikają brania udziału w lekcjach wychowania fizycznego. Dzieci ze znaczną niedowagą lub otyłością narażone są również na nieprzyjemności ze strony rówieśników. Spotyka je wyśmiewanie, poniżanie czy wykluczenie, co powoduje wiele problemów psychicznych. Dziecko zamyka się w sobie również przed rodziną, niechętnie wychodzi z domu w skrajnych przypadkach sięga nawet po różnego rodzaju środki np. na przeczyszczenie lub prowokuje wymioty.

 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Julię Juszczyk

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA