Witamina A – jej rola, źródła, zagrożenia wynikające z niedoboru

Witamina A

Witamina A – jej rola, źródła, zagrożenia wynikające z niedoboru

Witamina A

Witamina A, zwana retinolem lub akseroftolem, należy do grupy witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Dzięki temu możemy magazynować ją wątrobie, co pozwala ograniczyć ryzyko jej niedoboru w organizmie. Organizm pozyskuje witaminę A częściowo z produktów pochodzenia zwierzęcego, a częściowo wytwarza ją w jelitach z karotenoidów (prowitamina A). Głównym źródłem karotenoidów są produkty roślinne.

Z pośród 400 występujących karotenoidów najważniejszy jest β-karoten. Z jego jednej cząsteczki mogą powstać dwie cząsteczki witaminy A. Przemiana karotenów w witaminę zachodzi w nabłonku jelitowym, w wątrobie i wymaga obecności cynku. Powstały w wyniku retinol jest transportowany przez limfę do krwi, następnie do wątroby, czyli do miejsca, które jest magazynem witaminy A w organizmie ludzkim. Dokładnym lokum są komórki zawierające tłuszcz, czyli lipocyty.

Witamina A

Przedstawiona witamina spełnia w ustroju wiele bardzo ważnych funkcji. Między innymi jest czynnikiem niezbędnym do prawidłowego widzenia. Forma aldechydowa retinolu – retinal jest składnikiem rodopsyny, która jest światłoczułym barwnikiem występującym w narządzie wzroku (w pręcikach siatkówki oka). Bierze ona również udział w regulacji wzrostu przez kontrolę nad procesem tworzenia nowych komórek. Jej funkcja ochronna polega na tym, że współuczestniczy w syntezie śluzu, który chroni układ pokarmowy, drogi oddechowe, drogi moczowe i rodne przed zakażeniami. Skóra natomiast, poza ochroną, zyskuje również wiele korzyści w postaci przyspieszonej odnowy naskórka i zwiększenia ilości wytwarzanego kolagenu i fibroblastów w komórkach. Dzięki temu staje się odmłodzona, uelastyczniona, a koloryt cery zostaje wyrównany i rozjaśniony. Wspomniany β-karoten jest zaliczany do naturalnych przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed toksycznym działaniem wolnych rodników.

Witamina A

Niedobór witaminy A występuje stosunkowo rzadko. Jego brak jest zauważalny przede wszystkim na skórze, która staje się szorstka z powodu jej nadmiernego rogowacenia naskórka. Obserwuje się również suchość i zgrubienie spojówek i rogówek, zapalenie brzegów powiek. Długotrwały niedobór prowadzi w konsekwencji do tzw. kurzej ślepoty – niedowidzenie o zmierzchu. Długotrwałe niedobory witaminy A mogą powodować upośledzenie, a nawet utratę wzroku.

Bogatym źródłem retinolu są produkty pochodzenia zwierzęcego – tran, wątroba, mleko (pełnotłuste), śmietana, sery, żółtka jaj. W karotenoidy natomiast obfitują marchew, morele, brzoskwinie, dynia, groszek zielony, fasolka szparagowa, czyli warzywa i owoce o barwie pomarańczowej – przede wszystkim, ale także te w kolorze żółtym i zielonym.

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA