Tortilla

Tortilla

Tortilla

Tortilla

Tortilla wywodzi się z kuchni meksykańskiej. To rodzaj płaskiego okrągłego placka (średnica wynosi od 6-30 cm) przygotowanego z masy lub mąki kukurydzianej, albo pszennej. Tortilla ma zastosowanie jako pieczywo oraz baza do innych potraw.

Tortille, które produkowane są w Meksyku oraz w Ameryce Południowej powstają z zagniecenia masy z mąki kukurydzianej z wodą. Następnie formuje się cienkie placki i piecze je na specjalnych patelniach. Jednak obecnie większość placków tortilla, które dostępne są w sprzedaży wytwarza się maszynowo. Tortillę należy spożywać, gdy jest ciepła, dlatego, że po ostygnięciu placek nabiera konsystencji gumy.

Dopiero po sprowadzeniu pszenicy do Nowego Świata przez  Hiszpanów, zaczęto wytwarzać placki tortilla z mąki pszennej. Jednak z czego składa się obecnie ciasto? Podstawowym składnikiem jest oczywiście mąka, pszenna, woda i emulgator o nazwie palsgaard, guma guar oraz pszenny gluten. Czasami do ciasta dodaje się kwas jabłkowy, glicerynę, propionian wapnia, czy sorbinian potasu, aby placki nie pleśniały.

Potrawy

Z tortilli przyrządza się wiele potraw. Na przykład najbardziej popularne to quesadilla, enchiladas, tacos i wiele innych. Z kawałków kukurydzianych tortilli przygotowuje się chipsy tortilla, a z nich przekąskę o nazwie nachos (niewielkie kawałki tortilli (chipsy tortilla) pokryte roztopionym serem).

Do nachos podaje się różne dodatki:

  • mięso (kurczak lub mielona wołowina)
  • papryka jalapeño
  • fasola, ugotowana i zmielona
  • sos salsa
  • guacamole (sos z awokado)
  • śmietana
  • oliwki
  • ziemniaki

Tortilla zamiast chleba?

Tortilla mogłaby się wydawać niezbyt dobrym zamiennikiem pieczywa. Jednak można skomponować z niej pełnowartościowy i zdrowy posiłek, na przykład poprzez dodatek grillowanego mięsa z kurczaka, świeżych warzyw i lekkiego dipu na bazie jogurtu naturalnego.

Jak wybrać zatem dobrą tortillę? Co jest pożądane w jej składzie, a czego należy unikać?

Sklepowe placki tortilla po otwarciu opakowania są gotowe do spożycia, to ich główna zaleta. Co się kryje w kupnych plackach tortilla?

  • Główny składnik to mąka, czasami dodawana jest mąka kukurydziana lub ryżowa. Do tego oczywiście woda i przyprawy.
  • Tłuszcze. Może to być olej rzepakowy, palmowy i różne mieszanki tłuszczy roślinnych. Pojawiają się również margaryny.
  • Difosforany i węglany sodu.
  • Substancje utrzymujące wilgoć. Sorbitol i glicerol.
  • Mono-i diglicerydy kwasów tłuszczowych.
  • Aromaty i regulatory kwasowości.
  • Substancje konserwujące. Na przykład sorbinian potasu.
  • Guma guar, guma ksantanowa itp.

 

Całkiem dobre placki tortilla są czasami dostępne w Biedronce i Lidlu. Nie warto ich jednak wybierać w ciemno; produkty i składy się zmieniają i trzeba je kontrolować.

W hipermarkecie biedronka można kupić placki tortilla  PANO z dodatkiem nasion. Co ciekawe, jest to produkt odpowiedni dla wegan. Placki przygotowane są z płatek jęczmiennych, owsianych, otrąb pszennych, znajduje się w nich również siemię lniane oraz nasiona szałwii hiszpańskiej, znane wszystkim jako nasiona chia. Placki przygotowane są bez substancji konserwujących i stanowią źródło błonnika pokarmowego. Dostępna jest również druga wersja placków tortilla przygotowanych z mąki pszennej.

Skład wersji wieloziarnistej placków:

Mąka pszenna, woda, olej rzepakowy, stabilizator: glicerol; fermentowana mąka pszennna, płatki  jęczmienne (1,5%), płatki owsiane (1,5%), gluten pszenny, otręby pszenne (1,3%), regulator kwasowości: kwas jabłkowy; siemię lniane ( 0,6%), emulgator; mono- i diglicerydy kwasów  tłuszczowych; sól, substancja spulchniająca: węglany sodu; nasiona szałwii hiszpańskiej (0,5%), glukoza (z pszenicy), środek do przetwarzania mąki: L- cysteina.

Tortilla jest prosta w przygotowaniu

W wolnym czasie, warto jednak przygotować tortillę samodzielnie, w domu. Oto lista składników do przygotowania 8 sztuk:

  • dwie szklanki mąki pszennej;
  • około 160 ml gorącej wody;
  • 2 łyżki oleju;
  • szczypta soli.

Przygotowanie:

  1. Mieszanie ciasta rozpocząć w misce. Mąkę, olej i sól wsypać do miski i powoli dolać wody. Nie musi to być wrzątek, ale woda powinna być bardzo ciepła. Wszystko wstępnie połączyć drewnianą łyżką, a następnie powstałe ciasto zagnieść rękoma.
  2. Ciasto powinno poleżeć kilka minut, żeby odpoczęło. Wyrobioną porcję podzielić na 8 części i formować z ciasta kuleczki. Następnie wystarczy je cienko rozwałkować. Nie uniknie się przy tym podsypywania mąką, tak, żeby ciasto nie przykleiło się do wałka i blatu.
  3. Rozwałkowany placek smażyć na suchej, teflonowej patelni. Warto kontrolować stopień przyrumienienia, żeby nie wysuszyć za bardzo placka. Każdą stronę smaży się mniej więcej po pół minuty.
  4. Początkowo placki są dosyć sztywne, ale wystarczy układać je jeden na drugim, żeby lekko zmiękły i stały się elastyczne. Jeżeli mają czekać dłuższą chwilę na farsz, warto przykryć je drugim talerzem, albo ściereczką. W ten sposób nie obeschną.

 

Podsumowując, tortilla o dobrym składzie, może być dobrą alternatywą dla tradycyjnego pieczywa, warto jednak kontrolować jej skład. Domowa tortilla jest znacznie lepsza niż sklepowa. Dodatkowo jest bez wszelkich konserwantów, wzmacniaczy smaku itp. Do przygotowania tortilli można użyć tradycyjnej mąki pszennej, albo najlepiej przygotować placki z mąki pszennej pełnoziarnistej. Dodatek grillowanego drobiu i  świeżych warzyw stworzy z placków tortilla atrakcyjny, smaczny i pełnowartościowy posiłek.

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Joannę Michalak

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA