Niskotłuszczowa dieta odchudza – prawda czy mit?

niskotłuszczowa dieta

Niskotłuszczowa dieta odchudza – prawda czy mit?

Niskotłuszczowa dieta odchudza – prawda czy mit?

 

Czy niskotłuszczowa dieta odchudza – prawda to czy mit?

Powyższe stwierdzenie to MIT.

Mimo, że tłuszcz dostarcza najwięcej kalorii bo 9 kcal ( białko i węglowodany dostarczają po 4 kcal ) to duża eliminacja lub wykluczenie z diety nie jest zdrowym rozwiązaniem na schudnięcie. Lekkie ograniczenie w spożyciu nie muszą prowadzić do negatywnych skutków, natomiast już duże lub całkowite ograniczenie może doprowadzić nawet do zagrożenia zdrowia.

Wszystkie składniki są potrzebne do prawidłowo zbilansowanej diety. Zarówno białka, tłuszcze i węglowodany są istotne dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Dzienny procentowy udział energii, który powinien pochodzić z tłuszczu to przeciętnie 20-35%. Jednak nie tylko odpowiednio spożyta ilość ma znaczenie. Trzeba mieć na uwadze pochodzenie tłuszczu ( roślinne, zwierzęce ), jego rodzaj (nasycone, jednonienasycone, wielonienasycone) a także jakość.  Tłuszcze, które powinny w większości składać się na dietę to jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które powinny być dostarczane do organizmu w odpowiednich ilościach.

 

Niskotłuszczowa dieta odchudza – prawda czy mit?

 

Tłuszcze spełniają szereg funkcji w organizmie człowieka. Są nie tylko odpowiedzialne za dostarczenie energii czy to że są nośnikiem smaku. Tłuszcze:

  • odpowiadają też za syntezę hormonów
  • są odpowiedzialne za rozpuszczanie witamin (A,D,E,K) oraz ich lepsze wchłanianie
  • chronią przed utratą ciepła
  • odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego.

 

Zbyt duże ograniczenie tłuszczu niesie mnóstwo negatywnych skutków dla wyglądu i zdrowia fizycznego a także psychicznego.

Konsekwencje drastycznego deficytu tłuszczu:

  • sucha i łuszcząca skóra
  • problem z koncentracją
  • pogorszenie ogólnego samopoczucia
  • problemy hormonalne u kobiet, które mogą być skutkiem zaburzeń cyklu menstruacyjnego, a czasem zupełnego zaniku miesiączki,
  • zwiększenia ryzyka chorób układu krążenia.

 

 

Niskotłuszczowa dieta odchudza – prawda czy mit?

 

Zdrowy tłuszcz ma wpływ na odchudzanie. Dodatkowo badania naukowe potwierdzają, że osoby stosujące  diety o bardzo niskiej zawartości tłuszczu, zazwyczaj zamierzonego efektu nie osiągają co jest związane z tym, że dieta niskotłuszczowa wiąże się zwykle z większą ilością  spożywanych  węglowodanów, z kolei to  stymuluje trzustkę do większych wyrzutów insuliny, która blokuje spalanie tłuszczu i sprzyja  odkładaniu tłuszczów w organizmie.

 

Zatem w odpowiedniej ilości spożywany tłuszcz nie utrudni nam procesu odchudzania, a może go ułatwić. Aby efektywnie chudnąć najważniejszy jest deficyt energetyczny.

Podsumowując, nie musimy go osiągać eliminacją tłuszczu.

 

 

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA