Nie należy jeść po 18:00: prawda czy mit?

Nie należy jeść po 18:00

Nie należy jeść po 18:00: prawda czy mit?

Nie należy jeść po 18:00: prawda czy mit?

 

Czy naprawdę nie należy jeść po 18:00? Według zaleceń istotą racjonalnego żywienia jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach, tj. co 3-4 godziny. Zaleca się zjedzenie śniadania do jednej godziny po wstaniu oraz spożycia ostatniego posiłku w ciągu dnia na około 2-3 godziny przed snem.

Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami powodują wahania poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie – jesteśmy bardziej narażeni na gromadzenie tłuszczu, bo zwyczajnie częściej podjadamy.

Zatem pory posiłków będą zależne od naszego codziennego trybu życia. Według zaleceń żywieniowych nie ma ustalonej sztywnej godziny spożywania ostatniego posiłku dnia. Jedyna zasada, która powinna dotyczyć tego posiłku jest jego lekko strawna formuła. Posiłek powinien być komponowany z produktów zbożowych pełnoziarnistych, z dodatkiem produktów będących źródłem białka i tłuszczów pochodzenia roślinnego. Należy także pamiętać o warzywach, które powinny stanowić około połowę porcji.

 

 

Nie należy jeść po 18:00: prawda czy mit?

 

Właściwa częstotliwość spożywania posiłków stanowi ważny element zdrowego odżywiania.

Spożywanie kolacji ma również istotny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Najważniejsze, by nie jeść tuż przed snem – nie obciążyć organizmu. Powinniśmy dać mu szansę na strawienie zjedzonego pokarmu. Zachowanie 2-3-godzinnej przerwy przed odpoczynkiem sennym pozwala na sprawny przebieg procesów trawiennych oraz wykorzystanie spożytej energii na czynności wykonywane jeszcze przed rozpoczęciem snu.

Ponadto odpowiednio skomponowany posiłek, w tym jego pora ma również wpływ na gospodarkę węglowodanową, poziom cukru podczas odpoczynku sennego, co ma szczególne znaczenie dla osób chorujących np. na cukrzycę.

 

Nie należy jeść po 18:00: prawda czy mit?

 

Kolacja stanowi jeden z trzech głównych posiłków, które powinny być spożywane w ciągu dnia. Pora przyjmowania tego posiłku zależna być powinna od dobowego rytmu dnia, równocześnie uzależniona od pory przyjęcia pierwszego posiłku.

Zatem, niejedzenie po 18tej to zdecydowanie mit.

Należy pamiętać, aby ostatni posiłek zjeść około 2-3 godziny przed snem. Ma to na celu umożliwić organizmowi prawidłowe trawienie pokarmów i pozwolić zregenerować mu się podczas snu. Pamiętaj, że sen odgrywa kluczową rolę w życiu człowieka.

 

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA