Należy pić wodę wyłącznie niegazowaną: prawda czy mit?

Należy pić wodę wyłącznie niegazowaną: prawda czy mit?

Należy pić wodę wyłącznie niegazowaną: prawda czy mit?

 

Mało jest produktów, którym tak niezasłużenie jak wodzie gazowanej przyklejono łatkę szkodliwych. Trudno stwierdzić, skąd wzięło się przekonanie, że wody gazowane są gorsze od niegazowanych. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest zawartość dwutlenku węgla. Woda niegazowana to po prostu woda nienasycona dwutlenkiem węgla. Z kolei woda gazowana wzbogacona jest o różne stężenie CO2.

 

Należy pić wodę wyłącznie niegazowaną: prawda czy mit?

Prawdą jest, iż woda niegazowana zwykle będzie bezpieczniejszym wyborem dla dzieci oraz osób w podeszłym wieku, a także dla pacjentów zmagających się z zaburzeniami pracy jelit i żołądka oraz nadciśnieniem tętniczym. Co jednak z pozostałymi osobami? Czy one również powinny wystrzegać się wody gazowanej? Otóż okazuje się, że nie! Woda gazowana jest dużo bardziej stabilna mikrobiologiczne, dzięki czemu dłużej zachowuje czystość i świeżość.
Dodatkowo, dwutlenek węgla lepiej orzeźwia i ochładza organizm w gorące, letnie dni. Co więcej, picie wody gazowanej może nieść ze sobą zdrowotne korzyści. Po pierwsze, może pozytywnie wpłynąć na leczenie nadkwasoty żołądka i infekcji dróg moczowych, a także na funkcjonowanie jelit. Po drugie, może zapobiegać niedoborom wapnia i magnezu, ponieważ dwutlenek węgla stymuluje przyswajanie tych pierwiastków przez organizm. Po trzecie, jest ona wskazana osobom
będącym na diecie oraz aktywnym fizycznie ponieważ szybciej się wchłania, lepiej nawadnia po wysiłku fizycznym. Należy jednak przy tym pamiętać, iż całkowite wykluczenie z diety wody niegazowanej i zastąpienie jej wodą z bąbelkami nie jest rozsądnym pomysłem. Nadmierne ilości gazu mogą bowiem doprowadzić do wzdęć, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej i rozpychania jelit. Wodę gazowaną należy więc pić z umiarem i powoli.

 

 

Należy pić wodę wyłącznie niegazowaną: prawda czy mit?

Niezależnie jednak od tego, czy reflektujemy picie wody niegazowanej czy tej z bąbelkami, ważne jest, że w ogóle sięgamy po wodę. Jak pokazują ostatnie statystyki w Polsce spożycie wody jest zbyt małe w stosunku do zaleceń. Zamiast sięgać po wodę, wybieramy kolorowe napoje pełne cukru, kalorii, a często także i sztucznych barwników. Dlatego też tak ważne jest, aby pić czystą wodę źródlaną, mineralną tę z gazem lub bez.

 

 

 

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA