Dietetyk radzi: Najczęstsze błędy żywieniowe

Dietetyk radzi: Najczęstsze błędy żywieniowe

Najczęstsze błędy żywieniowe

Artykuł pokazuje najczęstsze błędy żywieniowe i ich źródła oraz konswkwencje. Niedobór pokarmowy to brak niezbędnych substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należą do nich m.in. białka, tłuszcze, witaminy, sole mineralne, błonnik pokarmowy. Nadmiar ciężkich posiłków, szczególnie tłuszczów powoduje wzrost cholesterolu, a nawet choroby serca. Jesteśmy do tych błędów przyzwyczajeni, więc trudno jest zmienić swój codzienny styl życia na lepszy. Jakie są najczęstsze przyczyny błędów żywieniowych?

Nieregularne spożywanie posiłków oraz długie przerwy to najczęstsze błędy żywieniowe. Odpuszczając śniadanie, organizm nie dostaje glukozy, aminokwasów czy innych składników i będzie pracował mało wydajnie. Dość mocno wtedy spada aktywność naszego organizmu. Jest to 30-50%. Zmniejsza również się koncentracja, spada glukoza, a nawet zwiększa się tkanka tłuszczowa.

Zbyt długie przerwy mogą również zmniejszyć tempo przemiany materii, powodując uczucie głodu, ponieważ wartość kaloryczna następnych posiłków jest magazynowana w tkance tłuszczowej, jako zapas dla kolejnych posiłków. Nie zaleca się również łączenia obiadem z kolacją, ponieważ obciąża to układ pokarmowy oraz zaburza sen regeneracyjny.

 

Podjadanie jako najczęstsze błędy żywieniowe

Kolejna kwestia podjadanie między głównymi posiłkami. To dość częste. Słodka bułka, czekolada, batonik lub ciastko daje krótkotrwałe uczucie sytości, bowiem za chwilę znów organizm poczuje się głodny. Taka przekąska spowoduje dostarczenie dodatkowych kalorii, ale zaczynają również działać szkodliwie nasycone kwasy tłuszczowe. Jaki stąd płynie wniosek? Najlepiej pomyśleć o lekkiej kanapce, która będzie na pewno zdrowsza.

Następnym problemem jest stres. Gdy denerwujemy się lub smucimy tracimy panowanie nad jedzeniem. Czasami lubimy także jeść dość popularnych fast-foodach. Podczas oglądania telewizji jemy chipsy, orzeszki bądź paluszki, które następnie popijamy colą. Jest to dość częsty błąd. Lepiej zrelaksować się w inny sposób, np. poprzez czytanie ulubionych książek lub słuchanie muzyki.

 

Picie wody

Picie wody jest również ważnym elementem. Daje optymalne trawienie i ułatwia wchłanianie substancji odżywczych. Jej brak powoduje to, że organizm czerpie ją z mięśni. Aby temu zapobiec należy pić ok. 30 – 35 ml wody na 1 kg wagi ciała.

Błonnik oraz produkty nabiałowe oraz zbożowe to również ważne składniki. Ich zaletą jest to, że opóźniają wchłanianie węglowodanów i utrzymują odpowiedni poziom cholesterolu. Mowa tu o pieczywie razowym, warzywach, czy nawet jogurcie.

Brak wody, ruchu, dobrze zbalansowanej diety, nieregularne posiłki oraz bardzo tłuste, często jedzone wysokokaloryczne produkty i pojadanie to niektóre z dość częstych błędów żywieniowych. Warto zadbać o swój organizmy, gdyż chcemy czuć się zdrowi oraz być w dobrej kondycji, tej fizycznej jak psychicznej.

 

Podsumowanie

Każdy z nas popełnia inne błędy – w szczególności te żywieniowe. Jeśli potrzebujesz pomocy z poradzeniu sobie z błędami żywieniowymi to zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

 

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

Rate this post

Author Info

Dietetyk Katowice