Kolacja bez węglowodanów

Kolacja bez węglowodanów

Kolacja bez węglowodanów

Kolacja bez węglowodanów

Kolacja bez węglowodanów to powszechne przekonanie. Teoria ta zakłada, że kolacja powinna składać się w głównej mierze z białek, przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów. Ze względu, iż mogą kumulować się one w postaci tkanki tłuszczowej.

Argument przemawiający za tą teorią to spowolnienie tempa metabolizmu w ciągu nocy, a w konsekwencji zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego organizmu. Zatem spożycie węglowodanów, które stanowią główny składnik energetyczny nie jest wskazane. Jednak pojawiły się badania, które sugerują, że spożywanie węglowodanów złożonych w godzinach wieczornych może pomóc w lepszej kontroli masy ciała. Węglowodany wpływają na dobowe wydzielanie hormonów warunkujących odczuwanie głodu i sytości. Udowodniono, że niskokaloryczna i jednocześnie zbilansowana dieta, w której zdecydowana część węglowodanów spożywana jest na kolację oddziałuje w dużym stopniu na niższe odczucie głodu.  W praktyce pomaga to w odchudzaniu, w porównaniu do diety o takiej samej kaloryczności, lecz z kolacją białkową.

Kolacja bez węglowodanów czy z?

Założenie to wymaga dalszych badań, jednak daje to podstawę do nie rezygnowania ze spożywania węglowodanów na ostatni posiłek dnia. Nie powinniśmy obawiać się zjadania węglowodanów przed snem, jednak powinniśmy wybierać te o niskim indeksie glikemicznym (IG), np. makarony razowe, ryż pełnoziarnisty, chleb razowy czy kasze gruboziarniste. To zapewni dobry sen, nie przysporzy dodatkowego tłuszczu, a także odpowiednio zregeneruje organizm. Należy mieć na uwadze, aby kolacja nie była zbyt obfita ani ciężkostrawna. Kolację należy zjeść około 2-3 godziny przed pójściem spać.

Podsumowując, kolacja powinna być lekkostrawna i zawierać mniej kalorii, aby nie zaburzać snu. Powinna dostarczać wszystkie składniki odżywcze, czyli pełnowartościowe białko, tłuszcze nienasycone oraz węglowodany złożone, a także witaminy i składniki mineralne.

Prawidłowo zbilansowana kolacja wspomaga regenerację organizmu i jego prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli optymalnie skomponujemy ją pod względem proporcji poszczególnych składników białek-tłuszczy-węglowodanów, to porcja węglowodanów przed snem nie zaszkodzi. Ostatni posiłek powinien być skomponowany z węglowodanów (przede wszystkim złożonych) z troski o dobry sen, który w pełni regeneruje organizm.

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA