Jaka aktywność jest najlepsza w czasie redukcji?

Jaka aktywność jest najlepsza w czasie redukcji?

Jaka aktywność jest najlepsza w czasie redukcji?

Jaka aktywność jest najlepsza w czasie redukcji?

Na te pytanie „Jaka aktywność jest najlepsza w czasie redukcji?” można znaleźć wiele różnych informacji, w poniższym artykule postaramy się zgromadzić je wszystkie i podsumować który typ treningu jest najlepszy gdy staramy się zrzucić zbędne kilogramy. Przy większości rodzajów chęci zmniejszenia ciała chodzi o utratę tkanki tłuszczowej.

Jaka aktywność jest najlepsza w czasie redukcji?

Do niedawna uważano, że najlepszym wysiłkiem jaki możemy sobie zafundować podczas redukcji jest to wysiłek o niskiej intensywności i długim czasie pracy. Myślano tak ponieważ w podczas wysiłku wytrzymałościowego nasz organizm spala głównie kwasy tłuszczowe. Jednak dodatkowym bardzo negatywnym efektem przy tego rodzaju aktywności to duży spadek masy tkanki mięśniowej. W niektórych przypadkach nawet do 40%. Należy to rozumieć w taki sposób, że przy utracie 10 kg wagi organizm pozbył się 6 kg tłuszczu i aż 4 kg muskulatury. Może być to opłakane w skutkach, ponieważ przy utracie takiego rzędu znacznie spowolni się nasza podstawowa przemiana materii. Będzie tak, bo tkanka mięśniowa jest aktywna metabolicznie i organizm na jej utrzymanie musi poświecić wiele energii. Ponadto pełni wiele różnych funkcji np. stabilizuje stawy, co jest bardzo ważne, gdy zmagamy się z nadwagą bądź otyłością. Także bierze udział w np. termogenezie czyli zapewnia stałą temperaturę która jest konieczna do wszelkich przemian zachodzących w ciele człowieka. Główną konsekwencją z jaką będzie trzeba się zmierzyć po redukcji w taki sposób to najprawdopodobniej efekt jojo. Efekt jojo czyli ponowny wzrost masy ciała nawet powyżej poziomu z przed rozpoczęcia odchudzania się.

Jaka aktywność jest najlepsza w czasie redukcji?

Najnowsze doniesienia ukazują nową formę treningu redukcyjnego mianowicie jest to połączenie wysiłku tlenowego o wysokiej intensywności i ćwiczeń siłowych. Aktywność fizyczna o charakterze oporowym przyczyni się do małych spadków tkanki mięśniowej bądź nawet ich braku. Jak i również przyspieszy powysiłkową przemianę materii nawet do kilkunastu godzin po zakończeniu wysiłku. Druga niezbędna składowa to wysoce intensywny trening tlenowy, ten również będzie utrzymywał metabolizm na wyższym poziomie niż nasz podstawy. Ta aktywność posiada też inne plusy w przeciwieństwie do długotrwałych ćwiczeń aerobowych. Taki trening nie jest monotonny i w krótszej jednostce czasu możemy spalić większą ilość kalorii. Przykładowym systemem z jakim przyjdzie zmierzyć się osobie chcącej skorzystać z powyższego typu treningu to: aktywność 6 razy w tygodniu, gdzie 3 razy będzie to wysiłek oporowy najlepiej taki który uwzględnia dużo ćwiczeń wielostawowych oraz 3 treningi intensywne aerobowe, o łącznym czasie pracy ok 25-30 min.

A więc co wybrać?

Podsumowując, połączenie tych dwóch form aktywności fizycznej pozwoli nam na skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej. A do tego bez zbędnego spowolnienia metabolizmu i utraty tkanki mięśniowej. Pamiętajmy również, że żaden typ redukcji nie obejdzie się bez diety z ujemnym bilansem energetycznym. Żywienie podczas wyżej opisanego treningu powinno też uwzględniać dość dużą podaż białka w diecie tak aby mięśnie po intensywnych wysiłkach miały jak się regenerować. Powodzenia!

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA