Jak wybrać parówki roślinne?

Jak wybrać parówki roślinne?

Jak wybrać parówki roślinne?

Jak wybrać parówki roślinne?

Jak wybrać parówki roślinne? Mawia się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nie da się ukryć, że to założenie nie mija się z prawdą. Podczas śniadania należy dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów na dobre rozpoczęcie dnia, stąd też śniadanie powinno być pożywne. Im większe i bardziej urozmaicone śniadanie, tym człowiek jest w stanie „wydobyć” więcej dobrych czynników wpływających na nas samych.

Przykładem pożywnego śniadania mogą być:

  • kanapki z wędliną/serami i warzywami
  • owsianka z owocami i orzechami
  • parówki na gorąco z pieczywem i warzywami
  • sałatka

Parówki są to kiełbaski bardzo drobno zmielone. Często robione z mięsa drobiowego, wieprzowego albo cielęcego. Wybierając je należy zwrócić uwagę na dobry skład. Jednak mimo wszystko nie należy jadać ich zbyt często, ponieważ zawierają dużo soli. W rezultacie spożywamy jej za dużo w swojej diecie. Dodatkowo jest to produkt dość mocno przetworzony.

Jak wybrać parówki roślinne?

W tym artykule przybliżę kwestię wyboru wegańskich parówek na przykładzie trzech produktów łatwo dostępnych w pobliskich sklepach. 


Pierwszym z nich są parówki sojowe firmy „Polsoja”, które bez większego problemu zdobędziemy w takim markecie jak „Auchan” czy „Tesco”. Skład: woda, izolowane białko sojowe, olej rzepakowy, białko pszenne, skrobia modyfikowana. Jeśli mowa o wartości odżywczej to kolejno mówiąc znajdują się tu tłuszcze w ilości 10g (0,9g to tłuszcze nasycone), węglowodany w ilości 4,9g ( cukry zaledwie 1,0g), błonnik w ilości 0,7g oraz 1,9g soli. Całość kaloryczna wynosi 182 kcal.

Następnym produktem wartym uwagi jest wyrób dostępny w „Auchan” lub „Carrefour” nazywający się vegeparówki firmy „Vegesmak”. Są to wyroby roślinne składające się z wody, białka pszennego, oleju kokosowego, białka sojowego i skrobii modyfikowanej. Sto gram tego produktu to 168 kcal, 8,8g tłuszczów (kwasy tłuszczowe nasycone tylko 0,2g), 4,7g węglowodanów ( cukry w ilości 0,6g), 17,6g białka oraz 0,4g soli. 


Ostatnim artykułem spożywczym, który według mnie powinien znaleźć się na liście są parówki roślinne firmy „Bezmięsny”. Skład: białko pszenne, woda, olej rzepakowy, sos sojowy, mąka sojowa, płatki drożdżowe (nieaktywne), mąka ziemniaczana i przyprawy.  W stu gramach produktu znajdziemy 8,7g tłuszczów ( tłuszcze nasycone to 0,97g), 3,11g węglowodanów ( cukry to zaledwie 0,5g), 30,45g białka, 2,33g błonnika i 1,1g soli.  
Wyrób ten spotkać można w sklepach o wysoko rozwiniętej sprzedaży produktów z diety roślinnej. Do takich sklepów można zaliczyć sieć „Auchan” oraz „Tesco”. 

Jak wybrać parówki roślinne?


Podsumowując mogę bez wahania stwierdzić, że parówki roślinne są bardzo podobne do oryginału. Poczynając od smaku, konsystencji, wyglądu aż do walorów odżywczych. Produkt wegański staje na wysokości zadania by dorównać swojej mięsnej alternatywie. Jednak dużym minusem okazuje się dość wysoka ilość soli.

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Dominikę Brol

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA