Jak wybrać dobry kefir, maślankę?  

Jak wybrać dobry kefir

Jak wybrać dobry kefir, maślankę?  

Jak wybrać dobry kefir, maślankę?  

Jak wybrać dobry kefir, maślankę? Produkty mleczne fermentowane mogą być świetną opcją dla wszystkich tych, którzy z różnych względów nie mogą spożywać mleka. Takimi produktami są kefiry i maślanki, które sprawdzą u osób z alergią lub nietolerancją laktozy czy chorujących na cukrzycę. Fermentowane produkty nadal będą świetnym źródłem wszystkich składników, które znajdują się w mleku krowim.  

Kefir powstaje z mleka poddanego fermentacji przy udziale bakterii i drożdży. W jego składnie powinno być jedynie mleko oraz żywe kultury bakterii i drożdży kefirowych.
Maślanka natomiast to produkt uboczny procesu powstawania masła. Uzyskuje się ją poprzez oddzielenie tłuszczu od „zmaślonej” śmietany. W jej składzie nie powinno być nić więcej ponad mleko oraz żywe kultury bakterii mlekowych. 

Jak wybrać dobry kefir, maślankę?

Przy wyborze maślanki i kefiru należy unikać niektórych składników. Zwróćmy uwagę czy w składzie znajdują się białka mleka, mleko w proszku lub śmietanka. Są to produkty które zwiększą ilość laktozy, co wykluczy go z diety osób nietolerujących tego cukru. Ponadto dodatek tych składników zmienia ich gęstość i konsystencję, a także sprawia, że są bardziej kremowe i przyjemniejsze w smaku.
Unikajmy także kefirów i maślanek smakowych. Te doprawiane na przykład koperkiem i ogórkami mogą zwierać np. glutaminian sodu Produkty zawierające dodatek owoców mogą zawierać cukier w różnych formach np. pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego. Jeśli mamy ochotę na tak doprawiony produkt, najlepiej dodać je samemu. 

Jak wybrać dobry kefir, maślankę?

Maślanka i kefir mogą znacząco wspomóc nasze zdrowie. Są doskonałym źródłem wapnia w łatwo przyswajalnej formie. Jest to szczególnie istotne dla prawidłowego wzrostu kośćca dzieci oraz przy prewencji osteoporozy u osób nią zagrożonych. Ponad to wapń bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, kurczliwości mięśni, regulacji hormonalnej i procesów krzepnięcia krwi.
W produktach mlecznych fermentowanych znajdziemy również witaminy takie jak A, D, E oraz te z grupy B. Witaminy te są niezbędne go utrzymania prawidłowego zdrowia naszego organizmu, a także zapewniają zdrowy wygląd naszego ciała.

Produkty mleczne fermentowanie zawierają niewielką ilość cukru mlecznego, czyli laktozy. Dzieje się tak, ponieważ cukier ten jest pożywką dla bakterii mlekowych przeprowadzających fermentację. Laktoza jest przez nie rozkładana i tym samym zmniejsza się jej ilość w gotowym produkcie. Dzięki temu kefiry i maślanki są doskonałym wyjściem dla osób z alergią lub nietolerancją laktozy czy osób zmagających się z cukrzycą. 
Zawarte w kefirze i maślance bakterie kwasu mlekowego pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną jelit. Jest to szczególnie istotne podczas antybiotykoterapii, kiedy wyjaławiamy nasz układ pokarmowy. Może to prowadzić do bóli brzucha, zaparć lub biegunek i innych nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego. Bakterie fermentacyjne pomagają ponowne zasiedlenie naszego okładu pokarmowego, co przyczyni się do pozbycia się tych dolegliwości. 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA