Dietetyk radzi: Jak radzić sobie z niejadkiem?

Dietetyk radzi: Jak radzić sobie z niejadkiem?

Jak radzić sobie z niejadkiem ?

Niejadek to każde przeciętne dziecko, które nie jada posiłków zgodnie z oczekiwaniami rodziców. Można go nazwać przysłowiowym „Tadkiem Niejadkiem”. Każdy opiekun dwoi się i troi, żeby dostarczyć dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz energię, aby mogło prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Dzieci w każdym wieku robią wszystko, aby wymigać się od posiłków albo zamienić je na coś niezdrowego, najlepiej słodkiego. Przeprowadzone badania w USA, Australii, Wielkiej Brytanii oraz Chinach mówią, że problem ten dotyczy 20-50% dzieci. W Polsce takich dzieci jest 39% w wieku 2 lub 3 lat. Jak sobie radzić z maluchami? Jakie stosować posiłki? Jest kilka prostych wskazówek jak radzić sobie z niejadkiem.

Jak radzić sobie z niejadkiem – jak działa dziecko

Dzieci lubią atrakcje, ponieważ są wzrokowcami. Wystarczy podawać gotowane warzywa w nietypowej postaci. Głównie są to wzorki. Najlepsza do tego jest gotowana marchewka, burak lub surowa rzodkiewka. Ta sama metoda działa w kromce chleba. Można z niej powycinać gwiazdki lub serduszka, posmarować masłem orzechowym i podać z plasterkiem owoców. Kolejny sposób to zamiana kotleta mielonego lub naleśnika w żaglówkę. Wystarczy wbić w niego drewnianą wykałaczkę, następnie nabić plasterek żółtego sera lub szynki. Każde dziecko uwielbia słodycze. Zamiast tego można dać mu suszone plasterki jabłka. Ciastka i cukierki można zamienić na kruche ciasteczka lub musli w kształcie guzików. Dobrym sposobem, aby dodać witamin jest podawanie tortu naleśnikowego, szaszłyków lub warzyw w postaci pierożków drożdżowych. Można w nich schować szpinak, soczewicę lub jagody i truskawki. Innym pomysłem na naleśniki są czekadełka. Robi się je smarując naleśnik białym serem kanapkowym, mielonym twarogiem lub pastą jajeczną dodając wędzonego łososia lub kawałki warzyw. Tak zrolowane i pokrojone na małe fragmenty należy nadziać na wykałaczkę. Każde dziecko poczuje się w ten sposób jak na swojej ulubionej imprezie. Są także inne propozycje, które wzbudzą zainteresowanie małych milusińskich.

Kilka przepisów na niejadka

Można zrobić kolorowe babki z ryżu, ponieważ maluchy kochają kolory. Wystarczy ugotować ryż, podzielić go na porcje, a do każdej z nich dodać inny składnik, aby uzyskać odpowiedni kolor. Tymi składnikami są zielony szpinak, biały serek homogenizowany i odrobina czosnku, żółta przyprawa curry lub kurkuma. Tak gotowy farsz należy umieścić we wcześniej posmarowanych masłem foremkach, a następnie podgrzać w piekarniku. Po obiedzie dzieci wołają o coś słodkiego. Jest i na to rada. Można zaserwować ryżową szarlotkę, którą przygotowuje się z wcześniej ugotowanego ryżu, duszonego jabłka oraz cynamonu. Przed samym podaniem należy polać ją jogurtem naturalnym. Taki deser na pewno dziecko zje ze smakiem i na dodatek jeszcze będzie szeroko uśmiechnięte a ty nie będziesz się musiała martwić jak radzić sobie z niejadkiem. Jeśli dalej masz problem z swoją pociechą zapraszamy do naszej dietetyczki Kamili na wizytę. 

 

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

Rate this post

Author Info

Dietetyk Katowice