Dietetyk radzi: Nietolerancja pokarmowa

Dietetyk radzi: Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa – czym się obawiają?

Nietolerancje pokarmowe to złe reakcja organizmu na pewne pokarmy lub składniki zawarte w diecie. Organizm traktuje je, jako obce i zwiększa ilość przeciwciał IgG, które są produkowane we krwi podczas zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub przeciwko nieznanym substancjom.  Problem ten nasila się coraz bardziej przeciągu 20 lat. Stwierdzono wstępnie, że zjawisko to dotyczy nawet 45% ludzi. Co się za tym kryje? Jakie są objawy? Naukowcy nie odpowiedzieli jeszcze bardzo dokładnie na te i inne pytania związane z tym fenomenem.  Jest jednak wiele symptomów, które można łatwo zauważyć.

 

Nietolerancje pokarmowe – objawy

Do ogólnych i najczęstszych objawów należą zmęczenie, bezsenność, nadmierne pocenie, powiększenie migdałków, czy nawet otyłość. Istnieją też inne symptomy związane z układem pokarmowym. Należą do nich problemy trawienne, obrzęk, nudności, bóle i skurcze brzucha, nadkwasota, zapalenie żołądka, wrzody, zapalenie dwunastnicy lub jelita grubego, biegunka, zaparcia, wzdęcia czy hemoroidy. Kolejny typ to oznaki na skórze. Może to być pokrzywka, zapalenie skóry, łuszczyca i cellulit. Objawy nietolerancji pokarmowej występują również w układzie nerwowym, który steruje aktywnością naszego organizmu. Są to bóle głowy, migrena, zaburzenia równowagi, lęk, depresja, drażliwość na różne sytuacje, a nawet problemy z koncentracją. Objawy występują również w układzie oddechowym. Przykładem są problemy z oddychaniem, astma, kaszel, chrypka, zapalenie nosa i gardła, zapalenie zatok i zapalenie oskrzeli. W układzie krwionośnym objawia się to przez zmiany ciśnienia tętniczego, kołatanie serca. Kolejne przykłady oznak są w układzie moczowo-płciowym, głównie zaburzenia libido oraz zapalenie dróg moczowo-płciowych. Jest jeszcze układ mięśniowo stawowy, w którym można zaobserwować skurcze oraz bóle mięśniowe, drżenie mięśni oraz zapalenie ścięgien. Jak widać objawów jest wiele, każde może znajdować się w innym układzie i są one inne w zależności od wieku.

 

Nietolerancja pokarmowa  a alergia

Często również ludzie mylą nietolerancję pokarmową z alergią pokarmową. Jest, bowiem kilka drobnych różnic. W alergii pokarmowej wszelkiego rodzaju reakcje pojawiają się szybko, natomiast w nietolerancji symptomy pojawiają się po kilku dniach. Alergia pokarmowa jest również odpowiedzią na konkretne pożywienie, a nietolerancja pokarmowa na różny typ pokarmów. Są jeszcze objawy, które są bardziej złożone. W alergii pokarmowej jest ich kilka. Należą do nich kłopoty z oddychaniem wysypka, katar i wstrząs anafilaktyczny.

Aby sprawdzić, czy mamy nietolerancję pokarmową możemy kupić specjalny test – Food Detective, przeznaczony do tego typu badania. Badanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu, można je wykonać w domu, a sam wynik będzie znany po 40 minutach. Jeśli chcesz wykonać test z pomocą dietetyka zapraszamy! Pomożemy Ci również przeprowadzić dietę eliminacyjną.

Dietetyk Katowice

Kamila Dyndor

 

Rate this post

Author Info

Dietetyk Katowice