Dietetyk radzi: Mądry wegetarianizm

Dietetyk radzi: Mądry wegetarianizm

Mądry wegetarianizm

Czym jest i na czym polega mądry wegetarianizm? Szacuje się, ze dietę wegetariańską stosuje ok 15% Polaków. Ta bezmięsna dieta pojawiła się już w II tysiącleciu p.n.e na subkontynencie indyjskim. Przez lata zdobywała coraz większe grono zwolenników, którzy świadomie porzucili jedzenie mięsa i ryb, a co poniektórzy, stosujący inną odmianę wegetarianizmu – weganizm, wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, między innymi mleka i jajek. Mało zbilansowana dieta może nieść ze sobą wiele poważnych niedoborów składników odżywczych. Aby dobrze się rozwijać człowiek potrzebuje pełnowartościowego białka. Dlatego wegetarianizm nie jest polecany dzieciom, ani wciąż dorastającej młodzieży. Karmiące matki również nie powinny stosować tej diety, bowiem u niemowląt może dojść do niedoboru witaminy B12.

 

Dla kogo mądry wegetarianizm ?

Tylko dorośli i w pełni zdrowi ludzie powinni rozważyć stosowanie diety wegetariańskiej, choć nie wszyscy. Osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną, bądź sportowcy, którzy potrzebują dużo energii, nie powinni się na to decydować. Rośliny posiadają dużo mniej witamin z grupy B niż produkty mięsne. Witaminę B1 posiadają również zboża, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy, ale z powodu spożywania dużej ilości węglowodanów przez wegetarianów, wymagają oni przyswajania większej ilości tej witaminy, co ciężko zaspokoić nie jedząc w ogóle mięsa. Ta dieta grozi również niedoborem witaminy B12 i niedokrwistością. Może też dojść do niedoboru wapnia i witaminy D, co wiąże się z nie spożywaniem mleka, ani nawet najmniejszych ilości produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

Korzyści mądrego wegetarianizmu

Dieta wegetariańska niesie też korzyści. Przede wszystkim główną zaletą tej diety jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia miażdżycy i chorób układu krążenia. Zawiera również duże ilości błonnika pokarmowego, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko wystąpienia otyłości, zaparć, a nawet nowotworów.  Warzywa i owoce zjadane przy tej diecie dostarczają organizmowi dużą ilość witamin i składników mineralnych. Szczególnie ważny tutaj jest potas i magnez, dzięki którym obniża się ciśnienie tętnicze krwi. Dieta bezmięsna dobrze też działa na cholesterol, jego poziom w surowicy krwi zmniejsza się dzięki obecności w niej białka roślinnego. Trzeba pamiętać, iż decydując się na taką dietę musimy wcześniej koniecznie poradzić się specjalisty dietetyka. Pomoże nam on ułożyć zbilansowaną dietę, która będzie w stanie dostarczyć nam w odpowiednich ilościach wszystkich składników odżywczych oraz w razie konieczności zadba o suplementację.  W innym razie dieta ta zupełnie nie wyjdzie nam na zdrowie.

Nie ma jednoznacznych informacji na temat wegetarianizmu, aby był on zły, bądź dobry. Należy jednak pamiętać, że niezbędna jest nam zbilansowana dieta, która musi zawierać wszystkie potrzebne nam składniki odżywcze. Stosują wegetarianizm rozsądnie można uniknąć chorób i niedoborów. Dlatego też warto porozmawiać z dietetykiem, aby stosować mądry wegetarianizm a nie dietę, która może nam zaszkodzić.

 

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

Rate this post

Author Info

Dietetyk Katowice