Dietetyk radzi: Dieta Paleo

Dieta Paleo

Dietetyk radzi: Dieta Paleo

Dieta Paleo

Dieta Paleo, zwana również dietą człowieka pierwotnego, to niezwykle ciekawy sposób odżywiania, którego podstawy opierają się na diecie człowieka pierwotnego – dokładnie z okresu paleolitu. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o spożywanie mamutów w sosie własnym, a o eliminację pożywienia, którego nasi przodkowie nie jadali. Biorąc pod uwagę, że w obecnych czasach po naszych lasach nie biega zwierzyna z okresu paleolitu, Dieta Paleo bazuje głównie na owocach oraz warzywach. Oczywiście, nie samą marchewką żyje człowiek. Prezentowany plan żywieniowy pozwala spożywać również: jaja, orzechy, ryby oraz grzyby, a także mięso – najlepiej z wypasu pastwiskowego. Stanowczo wyklucza jednak zboża, cukier, oleje rafinowane, a także wybrany nabiał i rośliny strączkowe. Warto
zauważyć, że Dieta Paleo nie limituje pokarmów ilościowo, a jedynie jakościowo. Mówiąc prościej nie liczy się ile jemy, a co jemy.

Dieta Paleo

Biorąc pod uwagę fakt, że dokładny plan dietetyczny człowieka z okresu paleolitu nie jest do końca znany (nie pozostawili po sobie żadnych notatek), możemy bazować jedynie na przypuszczeniach odnośnie tego co jadali. Dieta Paleo to pojęcie bardzo szerokie i w wielu przypadkach dotyczy całego stylu życia. Uwzględnia m.in. głodówki oraz posty, zdrowy i długi sen, szeroko pojęty minimalizm oraz naturalną higienę (brak kosmetyków). Wbrew pozorom, przejście na Dietę Paleo nie jest równoznaczne z koniecznością zamieszkania w jaskini. Prezentowany program żywieniowy uwzględnia życie zgodnie z naturą. Dieta nie jest zalecana dla osób borykających się z chorobą nerek, dolegliwościami woreczka żółciowego, chorobami przewlekłymi (nowotwory, wady serca, choroby wątroby), a także kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Plusy diety Paleo

– wykluczenie z diety pokarmów zasobnych w cukry rafinowane, utwardzone tłuszcze i przetworzonych

– wysoka zawartość produktów o wysokiej gęstości odżywczej takich jak mięso pochodzące od dzikich zwierząt, jaja, ryby, owoce, warzywa i orzechy

Minusy diety Paleo

– Długotrwałe stosowanie diety niskowęglowodanowej (bez uwzględnienia okresowych ładowań weglowodanami) może doprowadzić do obniżenia poziomu hormonów tarczycy. Zwłaszcza konwersji t4 do t3.

– Zbyt wysokie spożycie białka i tłuszczów nasyconych

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA