Dietetyk radzi: Dlaczego diety są nieskuteczne?

Dietetyk radzi: Dlaczego diety są nieskuteczne?

Dlaczego diety odchudzające są nieskuteczne?

 

Głównym problemem w odchudzaniu jest brak wiary w skuteczność stosowanych diet. Statystki mówią, że ponad 80% osób stosowało kiedyś cudowną dietę, po czym każda z nich wracała do swojej początkowej wagi lub przekraczała ją. Na początku warto powiedzieć, że wszystkie diety cud są nieskuteczne oraz prowadzą w pewien sposób do otyłości. Dieta kopenhaska jest stosowana na masową skalę. Dieta kapuściana jest idealna, gdy brakuje 10 kg do wagi sumo. Należy pamiętać, że wszystkie te wspomniane i inne diety mimo tego, że chwalą się dużymi sukcesami oraz skutecznością prowadzą do efektu jo-jo i każde może na nie inaczej reagować.

Wady diet niskokalorycznych

Kiedy przechodzi się na jedną z wybranych diet modyfikuje się cały swój jadłospis oraz ogranicza w dużym stopniu ilość spożywanego pokarmu. Dieta, która jest bardzo uboga nie jest w stanie dostarczyć wszystkich podstawowych dla organizmu składników odżywczych, czyli cukru, tłuszczy, białka, witamin, soli mineralnych oraz wody. Przykładem takim może być dieta kapuściana lub marchewkowa.

 

Niepokojące zachowania organizmu

Po jednym lub dwóch dniach stosowania diety organizm zaczyna zachowywać się dość niepokojąco oraz alarmuje nas różnym objawami. Mniejsza ilość kalorii oraz uboga w niezbędne składniki dieta to ostrzeżenie, że dzieje się coś złego lub brakuje pożywienia. Włącza się wtedy naturalny mechanizm obronny, który sugeruje, że należy wtedy szybko zacząć działać, aby nie uszkodzić organizmu lub nie doprowadzić do śmierci. Mechanizmem tym jest redukcja szybkości metabolizmu, ponieważ jeżeli dostarcza się mniej pożywienia to organizm ma mniej go do spalenia. Mijają kolejne dni, w których widać pierwszy spadek wagi oraz odwodnienie organizmu. Ludzie cieszą się wtedy ze stosowanej diety, ale nie pamiętają natomiast o niezmiennej ilości tłuszczu oraz gubią masę mięśniową. Mimo tych objawów ludzie nadal ograniczają kalorie i hamują swój metabolizm. Sprawne i zdrowie mięśnie pozwalają spalić najwięcej zapasów.

 

Skutki źle przygotowanych diet

Po mniej więcej 2-3 tygodniach czujemy się wyczerpani, ponieważ straciliśmy wagę i znów wracamy do ulubionego jedzenia przed stosowaniem kuracji. Dostarczamy wtedy duże ilości pożywienia zapominając o tym, że metabolizm spadł na niski poziom. Powstaje wtedy efekt jojo. Polega on na tym, że organizm spala bardzo mało w stosunku do ogromnej ilości pokarmu. Wyczerpany organizm przypominając sobie jeszcze o diecie magazynuje większe zapasy na kolejny okres.

 

Dietetyk Katowice: Podsumowanie

Pora na podsumowania. Będąc na internetowej diecie cud należy pamiętać, że nie chudnie się tylko traci na wadze. Bowiem nie jest to utrata tłuszczu. Każda dieta ma duże wady. Jest krótkotrwała, ma swoje ograniczenia wartościowe i żywnościowe, wyrzeczenia oraz powoduje stres związany z uczuciem wielkiego głodu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo się odchudzać zapraszamy na naszą stronę.

 

 

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

Rate this post

Author Info

Dietetyk Katowice