Dieta w miażdżycy

Dieta w miażdżycy

Dieta w miażdżycy

Dieta w miażdżycy

Dieta w miażdżycy jest niezwykle istotna. Miażdżyca to proces chorobowy, który może zająć wszystkie tętnice lub tylko niektóre z nich. Patogeneza powstania polega na odkładaniu się w wewnętrznej błonie tętnic cholesterolu, a także jego estrów i lipidów, co przekłada się na powstawanie blaszek miażdżycowych. Następnie dochodzi do zgrubienia ściany tętnic i zwężenia jej światła przez ogniskowy rozrost tkanki łącznej z powstawaniem ognisk, rozmiękaniem i zwapnieniami. Wśród przyczyn powstawania miażdżycy wyróżniamy: czyniiki genetyczne, stres, małą aktywność fizyczną, palenie tytoniu, wzmożoną krzepliwość krwi, nadciśnienie tętnicze, otyłość, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, zaburzenie gospodarki tłuszczowej, przyjmowanie wysokoenergetycznych posiłków o wysokiej zawartości cholesterolu i tłuszczów zwierzęcych. U chorych miażdżyca objawia się w zależności od występowania zmian miażdżycowych.

Dieta w miażdżycy

Zalecenia dietetyczne w leczeniu i prewencji miażdży są analogiczne. Przyjęta podstawą jest normalizacja masy ciała uzyskana przez stosowanie diet niskoenergetycznych. Zaleca się również ograniczenie dziennego spożycia tłuszczu do 30% dziennej puli energetycznej. Dzienne spożycie cholesterolu nie powinno przekraczać 300mg na dobę. Zaleca się również, aby dobowe spożycie błonnika wynosiło do 40g.

Niezwykle istotną rolę w diecie spełniają kwasy tłuszczowe, gdyż wielonienasycone kwasy tłuszczowe przynależące do rodziny n-3 oraz n-6, a także jednonienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na obniżenie stężenia lipidów w osoczu. Istotne jest, aby zmniejszeniu podlegało stężenie LDL, a podwyższeniu HDL. Jako dobre źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3 uznaje się oleje ryb. Natomiast zarówno dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3 jak i n-6 są oleje roślinne. Kwas oleinowy, zawierający jednonienasycone kwasy tłuszczowe, występuje w oleju rzepakowym bezerukowym oraz oliwie z oliwek.

Dieta w miażdżycy

Zaleca się, aby dieta była urozmaicona i dostarczała produkty o małej zawartości tłuszczu. Ryby należy spożywać 2-3 razy w tygodniu. Dieta powinna być bogata w warzywa i błonnik pokarmowy. Zaleca się stosowanie pieczywa razowego. Stwierdza się, iż stosowanie w diecie suchych nasion roślin strączkowych, wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu w organizmie. Zaleca się stosowanie mleka i jego przetworów o niskiej zawartości tłuszczu. Pacjenci powinni stosować następujące metody obróbki termicznej podczas gotowania: gotowanie, gotowanie na parze, duszenie z niewielką ilością dodanego tłuszczu.

Ograniczeniu w diecie polegają żółtka jaj. Zaleca się spożywanie do 2 sztuk tygodniowo, natomiast potrawy można spożywać z dodatkiem białek jaj. Zaleca się ograniczenie masła w diecie oraz stosowanie margaryny jako jego zamiennika. Z diety należy wyeliminować: alkohol, potrawy słone, fast food, słodycze oraz podroby. W przypadku spożywania drobiu i innych mięs- należy zdjąć z niego skórę i oczyścić z tłuszczu zewnętrznego przed rozpoczęciem obróbki termicznej.

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Klaudię Stępniak

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA