Dieta w Hashimoto – co jeść, czego unikać, co eliminować? 

Dieta w Hashimoto – co jeść, czego unikać, co eliminować? 

Dieta w Hashimoto – co jeść, czego unikać, co eliminować? 

Dieta w Hashimoto. Choroba Hashimoto jest przewlekłym zapaleniem tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Uszkodzenie struktury tarczycy wpływa bezpośrednio na upośledzenie wydzielania hormonów syntetyzowanych przez nią. Hormony te wpływają na podstawową przemianę materii, metabolizm węglowodanów, metabolizm tłuszczów czy regulację cieplną organizmu. Odnotowano również ich korelację z równowagą wapniową i wodno-elektrolitową człowieka. Wraz z postępowaniem choroby pojawia się coraz większa ilość dolegliwości na przestrzeni lat. W leczeniu chorych należy również wziąć pod uwagę wszelkie choroby współistniejące, gdyż zignorowane mogą wpłynąć bardzo negatywnie na stan zdrowia pacjenta.

Dieta w Hashimoto – Czego unikać chorując na Hashimoto?

Żywienie osób cierpiących na Hashimoto powinno być dobrane indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb i obecnego stanu zdrowia pacjenta. U chorych z jakimikolwiek nietolerancjami czy alergiami pokarmowymi należy bezzwłocznie wykluczyć dane pokarmy z diety  w celu uniknięcia wzmożonej reakcji immunologicznej organizmu.

Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto powinny spożywać 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasowych. Należy zwrócić uwagę, aby ostatni posiłek został spożyty około 3 godziny przed snem w celu uniknięcia zalegań i utrzymania jak najlepszego tempa przemiany materii pacjenta. W żywieniu chorego zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia należy uwzględnić jak najwięcej produktów świeżych i sezonowych, tym samym unikając w diecie produktów typu fast food czy żywności wysoko przetworzonej.

Dieta w Hashimito – badania kliniczne

Ze względu na częściowe doniesienia potwierdzające bezpośredni związek pomiędzy Hashimoto (i innymi chorobami autoimmunologicznymi), a glutenem i kazeiną, należy rozważyć eliminację z diety jego wszelkie źródła takie jak pszenica, jęczmień, żyto czy produkty nabiałowe.

Ze względu na występujący w tym schorzeniu stan zapalny należy zwiększyć podaż białka i tłuszczów nienasyconych w żywieniu chorych.

Źródłem węglowodanów powinny być nie tylko produkty  o niskim indeksie glikemicznym.

U chorych należy także zadbać o prawidłową podaż żelaza, jodu, selenu, cynku, witaminy D oraz witaminy B12.

W przypadku niedostatecznego spożycia w diecie wymienionych substancji chory powinien rozpocząć suplementację.

Ze względu na autoimmunologiczne podłoże choroby zaleca się stosowanie probiotyków, które wzmacniają i stymulują układ odpornościowy człowieka.
Stosowanie się do powyższych zaleceń żywieniowych wraz ze współpracą z lekarzem  i odpowiednią terapią farmakologiczną warunkuje osiągnięcie lepszych rezultatów leczenia oraz poprawia jakość życia chorego.

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA