Dietetyk radzi: Dieta Dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej

Dietetyk radzi: Dieta Dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej, a dokładnie Dieta Owocowo-Warzywna doktor Dąbrowskiej to kolejny kontrowersyjny plan żywieniowy. Jego głównym celem jest detoksykacja organizmu. Już na samym początku należy zaznaczyć, że opisywana dieta nie jest dietą redukcyjną – spadek kilogramów jest jedynie jej efektem ubocznym.

Dieta dr Dąbrowskiej składa się z dwóch oczyszczających etapów, w czasie których spożywamy jedynie owoce i warzywa. Pierwszy, to głodówka. Zależnie od naszych potrzeb może trwać od kilku nawet do kilkudziesięciu dni. Drugi natomiast, to zdrowa, zbilansowana dieta, której podstawą są produkty nisko przetworzone.

Plan żywieniowy dr Dąbrowskiej to tak naprawdę głodówka lecznicza, która ma oczyścić oraz wzmocnić prawidłowe działanie organizmu. Po zakończeniu detoksykacji zaleca się powolne przejście na zdrową, zbilansowaną dietę, której podstawą będą warzywa, owoce, ziarna oraz rośliny strączkowe. Pozbycie się zalegających w organizmie złogów, toksyn, szkodliwych produktów przemiany materii, pasożytów etc. jest równoznaczne z utratą kilku kilogramów. Zależnie od „zaśmiecenia” naszego wnętrza, może być to duży bądź niewielki spadek masy.

Etapy diety

Pierwszy etap diety dr Dąbrowskiej trwa od 10 do 40 dni – zależnie od naszych potrzeb. W czasie jego trwania spożywa się około 600 kalorii dziennie. Dodatkowo w trakcie głodówki można spożywać tylko ściśle określone warzywa nisko skrobiowe oraz niskocukrowe owoce. Przykładowo: warzywa korzeniowe (marchew), warzywa kapustne (brokuły), warzywa cebulowe (por), warzywa liściaste (sałata), warzywa dyniowate (ogórek), a także jabłka, jagody, cytryny i grejpfruty. Stanowczo zabronione są natomiast biała mąka, ziemniaki bądź cukier. Z kolei drugi etap stanowi stopniowe wyjście z diety. W czasie jego trwania możemy jeść wszystkie owoce i warzywa, a także kasze, ziarna, chleb razowy, orzechy i produkty mleczne.

Dieta Dąbrowskiej: Zalety

  • Zastosowanie przy chorobach autoimmunologicznych
  • Dieta oczyszcza jelita
  • Odchudza

Dieta Dąbrowskiej: Wady

  • Ciężka do przeprowadzenia
  • Niska podaż kalorii może osłabić metabolizm
  • Brak tłuszczów w diecie
  • Problem z przyswojeniem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach

Podsumowując jest to dieta, której nie da się zbilansować. Jej popularność jest tak duże przede wszystkim ze względu na szybką redukcję. Niestety wiąże się ona z wieloma niekorzystnymi skutkami ubocznymi.

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA