Czy woda musi być niegazowana?

Czy woda musi być niegazowana?

Czy woda musi być niegazowana?

Czy woda musi być niegazowana?

Czy woda musi być niegazowana? To pytanie często pada w gabinecie.

Człowiek składa się w 75% z wody. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważna jest jej rola dla organizmu. Brak odpowiedniego nawodnienia może prowadzić do wielu niepożądanych reakcji naszego ciała. Chroniczne zmęczenie, brak koncentracji, sucha skóra, biegunki, wymioty, zawroty głowy, niewydzielanie potu, nieregularne bicie serca to objawy odwodnienia organizmu. Najważniejsze jest, by pić w ogóle wodę. Jeśli smak zwykłej wody wydaje się być nieciekawy, można ją urozmaicić. Dodanie owoców, miodu czy mięty poprawi jej smak. Jednak, która woda jest najlepsza do picia?

Czy woda musi być niegazowana?

Wiele osób myśli, że dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej jest szkodliwe dla organizmu. Wśród ludzi panuje stwierdzenie, że niszczy szkliwo. Nie jest to prawdą. Woda gazowana jest bardziej kwasowa niż niegazowana, ale nie ma to wpływu na erozję szkliwa. Posiada wiele pozytywów, o których się nieczęsto mówi. Po pierwsze szybko gasi pragnienie i orzeźwia. Woda nasycona dwutlenkiem węgla szybciej gasi pragnienie niż woda niegazowana. Natomiast musujące bąbelki dają uczucie orzeźwienia i lepszego smaku. Jest również świetnym napojem po wysiłku fizycznym. Szybko się wchłania, dzięki czemu poprawia samopoczucie i oczyszcza organizm z toksyn. Kolejnymi korzyściami z picia wody gazowanej są: pozytywny wpływ na leczenie nadkwasoty żołądka i infekcji dróg moczowych, zapobieganie niedoborom wapnia i magnezu, hamowanie wzrostu flory bakteryjnej, dłuższa zdatność spożycia. Jak przy każdym produkcie istnieje kilka przeciwwskazań do spożywania. Nie zaleca się jej osobom z problemami żołądkowymi, chorobami płuc i krtani. Również kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny jej pić. U nielicznych osób picie wody gazowanej w dużych ilościach może prowadzić do pojawienia się wzdęć, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej i rozpychania jelit.

Czy woda musi być niegazowana?

O wodzie niegazowanej panuje lepsza opinia. Wybierając taką wodę należy pamiętać o sprawdzeniu stopnia zmineralizowania, tak aby była jak najlepsza dla naszego organizmu. U bardzo małych dzieci zalecana jest woda źródlana, mineralna niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczynowa lub przegotowana. Woda niegazowana może hamować uczucie głodu, a jej zerowa kaloryczność jest w tym bardzo pomocna. Można stwierdzić, że taka woda jest dla każdego dobrym wyborem. Jedynym minusem jest nieciekawy smak, bądź jego brak.

Czysta woda zawsze będzie lepszym wyborem niż wysokokaloryczne napoje słodzone. Jeśli nie ma przeciwwskazań można pić wodę gazowaną. Najważniejsze, żeby dziennie pić minimum 2 litry wody. Zaleca się spożywanie obu rodzajów wód. Dlatego wybierając wodę można kierować się własnymi upodobaniami smakowymi. Nie wpłynie to negatywnie na zdrowie. W obu przypadkach dostarczymy organizmowi odpowiedniej dawki nawodnienia oraz składników mineralnych takich jak wapń, magnez i potas.

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA