Czy słodziki podnoszą poziom insuliny?
Czy słodziki podnoszą poziom insuliny? Zamienniki cukru, substytuty cukru, słodziki to substancje, które ze względu na swój słodki smak mają zastąpić cukier tradycyjny.
Wyróżniono dwie grupy: półsyntetyczne substancje słodzące oraz sztuczne substancje słodzące.
Do półsyntetycznych substancji słodzących – polioli zaliczamy: sorbitol, mannitol, izomalt, maltitol, laktitol, ksylitol, erytrytol.
Sztuczne substancje intensywnie słodzące to: acesulfam K, aspartam, cyklaminiany, sacharyna, sukraloza, taumatyna, neohesperydyna DC, glikozydy stewiolowe, neotam, sól aspartamowo-acesulfamowa.
„Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne potwierdzają bezpieczeństwo stosowania niskokalorycznych substancji słodzących i rekomendują zastępowanie cukru słodzikami, zwłaszcza przez osoby z nadwagą, otyłością czy zaburzeniami gospodarki węglowodanowej” *
Czy słodziki podnoszą poziom insuliny?
Przypomnijmy sobie co się dzieje po zjedzeniu posiłku zawierającego duże ilości węglowodanów.
Wzrasta nam wtedy poziom cukru we krwi, komórki trzustki zaczynają uwalniać insulinę do krwi. W jakim celu? Wyrzut insuliny ma obniżyć poziom cukru do prawidłowego stężenia.
Zatem pojawia się ciekawe pytanie – czy zamienniki cukru mogą powodować taki wyrzut insuliny?
Sprawa jest bardziej złożona.
Słodziki nie wpływają na poziom glukozy we krwi, mogą jednak wpływać na poziom insuliny. Naukowcy określają to jako tzw. uwalnianie insuliny w fazie głowowej. Stymulowane receptory słodkiego smaku sprawiają, że organizm zaczyna wydzielać insulinę – myśli, że niedługo pojawi się glukoza. Jednak do takiej sytuacji nie dochodzi, nie spożywamy przecież pokarmów, które zawierają cukier, a substancje słodzące.
Poliole charakteryzują się mniejszą słodyczą niż cukier stołowy. Substancje te są częściowo wchłaniane w układzie pokarmowym, jednak proces ten jest stosunkowo powolny, więc nie powoduje szybkiego wzrostu stężenia glukozy we krwi i wydzielania insuliny przez trzustkę.
Na uwagę szczególnie zasługuje cukier brzozowy – ksylitol. Ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, nie powoduje próchnicy. W dużych ilościach jednak może powodować efekt przeczyszczający, dlatego szczególnie osoby z zespołem jelita drażliwego muszą uważać na tą substancję.
Erytrytol również jest oceniony jako substancja bezpieczna dla cukrzyków. W badaniach nie odnotowano zmian stężenia glukozy oraz insuliny we krwi po podaniu erytrytolu.
Stewia rozkładana jest w jelicie grubym i tam stanowi pożywkę dla bakterii. Liczne badania wykazują lecznicze działanie u chorych na nadciśnienie tętnicze czy inne choroby cywilizacyjne. Substancja ta może być stosowana też przez osoby zmagające się z cukrzycą, jako, że pojawiają się doniesienia o działaniu obniżającym stężenie glukozy we krwi oraz wspomaganie wydzielania insuliny przez trzustkę.
Czy słodziki podnoszą poziom insuliny?
Badania naukowe pokazują, że aspartam i sukraloza mogą mieć wpływ na zwiększony wyrzut insuliny po ich spożyciu, zatem osoby z insulinoopornością i cukrzycą szczególnie muszą wziąć to pod uwagę.
Również acesulfam K – sztuczny słodzik, który możemy znaleźć przede wszystkim w napojach typu „light” jak dowiadujemy się z najnowszych badań może przyczyniać się do zaburzania metabolizmu, a nawet wyzwalania cukrzycy.
Coraz częściej znaleźć możemy w marketach słodycze oznaczone jako „bez cukru” właśnie z takimi słodzikami jak ksylitol czy erytrytol, które będą zdrowsze niż tradycyjne słodycze, jednak pamiętajmy, że takie produkty nie powinny stanowić podstawy naszej diety.
Nad substancjami słodzącymi i ich efektem działania na organizm ciągle toczą się badania naukowe. Ich wpływu jeszcze nie poznaliśmy do końca.
Jedno jest pewne – tak jak biały cukier powinny być stosowane w ograniczonych ilościach.
Artykuł opracowany przez praktykantkę: Karolinę Nachlik
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice