Czy można pić do posiłku?

Czy można pić do posiłku

Czy można pić do posiłku?

Czy można pić do posiłku?

Czy można pić do posiłku? A może lepiej pić przed lub w trakcie posiłku ?

Picie to bardzo ważny element dnia. I chodzi tutaj głównie o picie wody, ewentualnie kawy czy herbaty, a na pewno nie o słodzone napoje.  

Dlaczego picie wody jest tak ważne ? 

Po pierwsze nasz organizm potrzebuje dużych ilości wody do prawidłowego funkcjonowania. Po drugie sam składa się w dużej mierze (w zależności od wieku) z wody. Dużą zawartością wody charakteryzuje się mózg, krew oraz kości.  

Funkcje wody: 

  • Pozytywny wpływ na termoregulacje naszego ciała m.in. na zdolność do pocenia się 
  • Usprawnia metabolizm co pozytywnie wpływa na redukcję masy ciała  
  • To właśnie w środowisku wodnym w organizmie zachodzi większość reakcji chemicznych  
  • Pomaga przenosić hormony, składniki odżywcze oraz tlen do narządów  
  • Pomaga usuwać toksyny z organizmu 
  • Wpływa na skuteczne oddychanie, ponieważ dzięki wodzie tlen dostaje się do wszystkich narządów, w wodzie gromadzi się dwutlenek węgla oraz rozpuszczalne są toksyczne gazy  
  • Regularne picie wody może zapobiec bólom głowy, również tym nawracającym  
  • Pomaga zwalczać zaparcia, szczególnie ważne jest picie dużych ilości wody gdy nasza dieta obfituje w błonnik  
  • Woda pomaga nam również w dbaniu o naszą cerę, dostarcza skórze wilgoci co może zapobiec szybkiemu występowaniu zmarszczek  
  • Warto również wspomnieć, że woda jest bardzo ważna dla osób z kamicą nerkową, ponieważ rozcieńcza nadmiar substancji chemicznych, soli oraz minerałów, które to właśnie przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych  

Czy można pić do posiłku?

Jeśli chodzi o picie wody można ją spożywać zarówno przed, po jak i w trakcie posiłku. Wszystko zależy od danej osoby i tego co chcemy osiągnąć. Wypicie szklanki wody około 15 minut przed posiłkiem może sprzyjać odchudzaniu, ponieważ rozszerzy ona żołądek przez co nie będziemy aż tak głodni i w efekcie zjemy mniej. Picie wody po posiłku jest jak najbardziej wskazane, jednak należy odczekać pewien czas by nie rozepchać nadmiernie ścian żołądka.  

Picie w trakcie posiłku przydaje się bardzo osobom starszym, mającym problemy z rozdrabnianiem pokarmu. Należy wówczas pić małe ilość wody. U reszty osób picie malutkich ilości w trakcie posiłku nie jest błędem jednak lepiej tego unikać, ponieważ gdy zbyt szybko popijemy wodą uformowany kęs pożywienia amylaza ślinowa (enzym trawiący węglowodany w jamie ustnej) nie zdąży rozłożyć zawartych w nim cukrów, a pokarm trafi w szybkim czasie do żołądka co obciąży układ trawienny.  

Ważne jest też aby pamiętać, że nie należy popijać posiłków kawą czy herbatą, ponieważ hamują one wchłanianie żelaza. 

Podsumowując wszystko zależy od danej osoby i indywidualnych wskazań, ponieważ nie ma jednakowych zaleceń dla wszystkich.

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA