Czy herbata odwadnia?

Czy herbata odwadnia

Czy herbata odwadnia?

Czy herbata odwadnia?

Czy herbata odwadnia? Wliczać ją do dziennego bilansu płynów czy nie?

Odpowiednie nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciało dorosłego człowieka składa się w około 70% z wody. Woda bierze udział niemal we wszystkich procesach zachodzących w organizmie, np. takich jak regulacja ciśnienia krwi, odpowiednia praca narządów wewnętrznych, usuwanie toksycznych produktów z organizmu czy przesuwanie się mas kałowych. Dobowe zapotrzebowanie dla osoby dorosłej w przeliczeniu na 1kg masy ciała wynosi 30-35 ml/kg. Wiele osób twierdzi, że nie powinno się pić zbyt dużych ilości herbaty, ponieważ odwadnia ona organizm. Czy rzeczywiście herbata wykazuje takie właściwości? 

Właściwości herbaty 

 

Herbata bardzo pozytywnie i korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Czarna herbata jest źródłem przeciwutleniaczy, które wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dodatkowo czarna herbata wykazuje właściwości termogeniczne, pobudzające, poprawiające krążenie, a także obniżające ciśnienia krwi. Regularne picie herbaty może korzystnie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy.  

Czy herbata odwadnia?

Skąd powstał ten mit? 

 

Stwierdzenie, że herbata odwadnia wywodzi się od tego, że zawiera ona kofeinę, która wykazuje działanie moczopędne. Faktycznie kofeina zwiększa oddawanie moczu nawet o 50%, ale występuje to tylko po okresach abstynencji od kofeiny. W przypadku, gdy spożywamy codziennie napary zawierające kofeinę takie moczopędne działanie znacznie słabnie albo nie występuje wcale. Nowsze badania wskazują, że efekt diuretyczny kofeiny jest słaby. Zdecydowanie za słaby, aby zniwelować nawodnienie płynące z wodą przyjmowaną w postaci herbaty. 

Czy czarną herbatę można wliczyć w bilans wodny? 

 

Jak najbardziej tak. Profesor Ron Maughan i wsp. postanowili porównać 13 różnych napojów i sprawdzić właściwości nawadniające w tzw. Indeksie nawodnienia napojów (BHI). Zasadniczo wskaźnik porównuje, ile napoju zatrzymuje się 2 godziny po spożyciu w porównaniu z taką samą ilością wody. Im wyższy wskaźnik, tym więcej płynu pozostaje w organizmie. Siedemdziesięciu dwóch ochotników spożywało 1 litr każdego z wymienionych napojów, a następnie przez kolejne 2 godziny zbierano mocz. 

Wyniki pokazały, że niektóre napoje miały dużo lepsze właściwości nawadniające niż woda. W tym badaniu wykazano, że dużo lepsze nawodnienie wykazało mleko odtłuszczone, sok pomarańczowy i napój typu Cola. Napoje te mają więcej kalorii i zawierają więcej składników, które mogą spowolnić opróżnianie żołądka i wchłanianie, przez co wzmagają retencje płynów. 

W tym badaniu pokazano, że herbata nawadnia w podobnie do wody. A to pokazuje, że herbata nie wykazuje właściwości odwadniających, o których często się mówi. Różnica między kawą, herbatą a wodą nie była istotna statystycznie. Stąd jak najbardziej można wliczyć czarną herbatę w bilans wodny. 

 

Czy herbata odwadnia?

 

Regularne spożywanie herbaty może mieć korzystny wpływ na zdrowie oraz organizm człowieka. Ze względu na szereg właściwości prozdrowotnych zdecydowanie warto uwzględnić ją w swoim bilansie wodnym. Herbata zaliczana jest do produktów o małym stopniu przetworzenia oraz posiada niską kaloryczność. W 100g zawiera 1 kcal. Odpowiednia ilość płynów w ciągu dnia jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak wskazują badania herbata nie odwadnia, a wręcz może być dobrym źródłem nawodnienia w diecie 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Karolina Misztela

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA