Dietetyk radzi: BMI a skład ciała

Dietetyk radzi: BMI a skład ciała

Dlaczego BMI nie jest najlepszym wykładnikiem naszej budowy?

 

Z badań TNS OBOP wynika, że 56% osób interesuje się zdrowiem. Są to głównie kobiety. 70% Spożywa codziennie odpowiednią ilość warzyw i owoców stosując regularną dietę. Prawidłowa dieta nie polega jednak na głodzeniu się, ale na doborze odpowiednich produktów. Nie można od razu oczekiwać, że po tygodniu będziemy ważyć 10 kg mniej, ponieważ odpowiednia dieta jest procesem długotrwałym. Są jeszcze Panowie, którzy również interesują się tym zagadnieniem.  Jest ich jedynie 29%. Stosują oni zbilansowane diety tylko wtedy, gdy dotyka ich choroba. Ciało potrzebuje różnych składników odżywczych w tym witamin oraz składników mineralnych.

Takie zapotrzebowanie jest różne u kobiet i mężczyzn. Wynika to różnic w składzie ciała. Czym tak naprawdę jest waga i skład ciała? Jakie i czy są w ogóle różnice między tymi dwoma określeniami? Waga kojarzy nam się z masą. Chodzi tu o BMI. BMI jest to współczynnik, który określa masę ciała mierzoną w kilogramach podzieloną przez wzrost w metrach do kwadratu. Natomiast analiza składu ciała pozwala kontrolować nie tylko masę ciała, ale i masę tłuszczową oraz beztłuszczową. Umożliwia ona określenie procentu tkanki tłuszczowej w stosunku do masy ciała. Do tego można dołożyć wskaźnik podstawowej przemiany materii BMR, który mówi o minimalnej ilości kalorii, którą należy spożyć w celu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyznacznik ten wiąże się z utrzymaniem temperatury ciała, funkcjonowaniem serca, mózgu i układu oddechowego.

 

Dlaczego BMI nie jest najlepszym wykładnikiem?

Naukowcy twierdzą, że BMI nie jest najlepszym składnikiem naszej budowy. Dlaczego? Otóż ich zdaniem on niedokładny, szybki i dość prosty. Z ich danych wynika, że BMI nie uwzględnia wielu czynników, takich jak ilość tłuszczu. Tłuszcz na biodrach i udach może mieć dobre działanie zdrowotne w procesie rekonwalescencji, bowiem jest traktowany, jako rezerwa energetyczna. Szczupłe osoby mogą mieć niedostateczną ilość tej tkanki i trudniej jest im przezwyciężyć chorobę. Wszystko zależy od rodzaju choroby i innych okoliczności.

W tym wypadku BMI może wskazać tylko nadwagę lub wagę w normie, co nie jest zbyt dokładne. Jest także inna strona BMI. Nie uwzględnia on różnic związanych z wiekiem, rasą i płcią, ponieważ kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Dobrym przykładem są atleci, którzy ważą więcej niż powinni, dlatego że ich tkanka tłuszczowa rozwija się bardzo intensywnie. Czy istnieją inne metody lub narzędzia do obliczania wagi? Jasne, że tak z tym, że są one dość drogie i czasochłonne. Należą do nich tomografy komputerowe lub rezonansy magnetyczne. Dobrym przykładem jest również wskaźnik WHR. Jest to stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Pozwala on określić typ otyłości i można go wykonać samemu.

 

Chcesz sprawdzić swoje BMI i skład ciała?

Jeśli chcesz sprawdzić swój faktyczny stan ciała, tkanki tłuszczowej i wiek metaboliczny to zapraszamy.

Rate this post

Author Info

Dietetyk Katowice