Jak wybrać jogurt roślinny

Jak wybrać jogurt roślinny

Jak wybrać jogurt roślinny

Jak wybrać jogurt roślinny

Jak wybrać jogurt roślinny, aby zastąpił nam tradycyjny jogurt naturalny z mleka krowiego. Na rynku gastronomicznym można znaleźć wiele produktów zastępujących produkty zwierzęce. Poczynając od nabiału, a kończąc na wędlinach. W artykule tym szczególną uwagę chciałabym zwrócić kwestii nabiału, a dokładniej kwestii jogurtów roślinnych. Faktem jest, że jogurt pochodzący z mleka krowiego zawiera nie tylko białko pełnowartościowe, ale także kultury bakterii jogurtowych. 


W przypadku jogurtów wegańskich fakt ten nie odbiega w swojej formie od produktu zwierzęcego. 
Jogurt roślinny powinien być tak jak w przypadku mleka czy też sera roślinnego jogurtem fortyfikowanym. Obecnie na sklepowych półkach można się doszukać ogromnej ilości takich jogurtów z dodatkiem wapnia czy też witamin (najczęściej można spotkać z dodatkiem witaminy D3, B2 czy B12). Jednak, jak wybrać dobrze jogurt roślinny? W tym artykule zaprezentuję trzy jogurty wegańskie, które są na wyciągnięcie ręki w pobliskich sklepach. 

Jak wybrać jogurt roślinny

Pierwszym produktem jest jogurt firmy „KTakie it veggie”. Jest to jogurt sojowy z kulturami bakterii jogurtowych. W swym składzie posiada na pierwszym miejscu wodę, soję, skrobię kukurydzianą oraz sól morską. W stu gramach tego produktu znajdziemy 4,7g białka, 1,6g węglowodanów, 2,6g tłuszczu i 0,9g błonnika . Sól w tym produkcie jest ilością znikomą ( 0,8g na sto gram produktu).  Jogurt ten można znaleźć w sieci sklepów „Kaufland”.

Następnym przykładem jest jogurt marki „Pilos”, charakterystyczny dla sieci sklepów „Lidl”.  Jogurt ten nazywa się „Kokos vegangurt”. Jest to jogurt stworzony na bazie ekstraktu z miąższu kokosowego. Głównym składnikiem tego artykułu spożywczego jest wyżej wspomniany ekstrakt, który stanowi 95,6% całości produktu oraz kultury bakterii jogurtowych. Patrząc ze strony wartości odżywczej to doszukamy się w tym jogurcie (licząc w stu gramach produktu) 7g węglowodanów ( cukry stanowią tu 0,7g), 0,5g błonnika, znikome ilości białka i soli ( mówiąc kolejno 0,7g i 0,02g) oraz 5,1g tłuszczów (w tym 4,9g to tłuszcze nasycone). Całość kaloryczna wynosi 77 kcal.

Ostatnim przykładem jest jeden z najpopularniejszych wegańskich jogurtów na obecnym rynku spożywczym. Artykułem tym jest jogurt  firmy „Planton Coconut vegancremo”, będący wegańskim produktem bez mlecznym zrobionym na bazie mleka kokosowego. Owe mleko kokosowe to 82,7% całości produktu, reszta to tłuszcz kokosowy, białka bobu czy też substancje zagęszczające ( dla przykładu pektyny). Jeśli mowa o wartości odżywczej, to największą ilość w stu gramach produktu stanowią tłuszcze w ilości 15g ( w ty m14g to tłuszcze nasycone), później są węglowodany 4,9g  i inne składniki odżywcze w znikomych ilościach, takie jak białko 1,0g, błonnik 0,5g czy też sól 0,03g. Energia, która powstanie po spożyciu tego produktu szacuje się na poziomie 159 kcal.

Jak wybrać jogurt roślinny

Podsumowując, jogurt wegański (tak samo jak mleko roślinne czy też ser) tworzony jest z różnego rodzaju składników, co skutkuje tym, że skład między jednym, a drugim produktem  może się znacznie różnić. Na przykład produkt na bazie soi będzie zawierał więcej białka niż produkt na bazie mleka kokosowego, który zawiera więcej tłuszczu. Potencjalny klient przed zakupami powinien się zastanowić, który produkt należy kupić by sobie nie zaszkodzić i uzupełnić brakujące substancje w diecie. Dodatkowo należy pamiętać, że artykuły te nie są dobrymi źródłami białka (nie licząc produktów sojowych) i należy skrupulatnie kontrolować ilość jego spożycia, by nie doprowadzić do niedoborów. 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Dominikę Brol

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA