Miód na odchudzanie

Miód na odchudzanie

Miód na odchudzanie

Miód na odchudzanie

Miód na odchudzanie? Czy słodzenie miodem jest lepsze niż cukrem? Czy to lepszy wybór w kontekście odchudzania?

Miód otrzymywany jest z różnych gatunków roślin. Wyróżniamy miody: gryczany, wrzosowy, lipowy, akacjowy, mniszkowy, wielokwiatowy oraz ze spadzi iglastej. Dokonując zakupu zwracajmy szczególną uwagę na pochodzenie takiego miodu. Na rynku znaleźć możemy polskie prawdziwe miody ale również sztuczne. W skład takich miodów wchodzą tylko cukry i barwniki. Na nic można szukać tu właściwości zdrowotnych. A naturalny miód ma ich bardzo wiele!

Właściwości zdrowotne miodu:
– łagodzi stany zapalne żołądka, jelit
– obniża ciśnienie tętnicze
– zwiększa wydolność serca
– łagodzi zapalenia gardła oraz objawy przeziębienia
– ma działanie uspokajające, pomocne w leczeniu depresji
– pomocny w leczeniu owrzodzeń, zapaleń błon śluzowych jamy ustnej

 

Miód ma również właściwości przeciwutleniające, czyli umożliwia zwalczanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się i za występowanie m.in. nowotworów. Dzieje się tak za sprawą korzystnych polifenoli. Badania naukowe wykazały, iż właściwości przeciwutleniające są uzależnione od jego odmiany i miejsca zbioru. Miody o ciemniejszej barwie charakteryzują się większą zdolnością do zwalczania wolnych rodników. Są to np. miód wrzosowy, gryczany czy ze spadzi iglastej.

Miód manuka

Jest to miód, który powstaje z pyłku i nektaru kwiatów krzewu manuka. Ma ciemnobursztynową barwę i kwiatowo-goryczkowy smak. Wyróżnia się wysoką zawartością metyloglioksalu. W naszych polskich miodach również on występuje, jednak nie w takich ilościach jak w tym niezwykłym miodze. Miód manuka hamuje namnażanie się wirusów, bakterii. Może być pomocny także przy zapaleniach żołądka czy chorobach skóry.

Warto zaznaczyć, że miód posiada niewielkie ilości składników odżywczych. Zawiera głównie cukry proste, zatem jest wysoce kaloryczny. W 100g zawiera ponad 300 kilokalorii.  Jest to źródło fruktozy, co powoduje, że po spożyciu bardzo szybko odczujemy przypływ energii, ale również … bardzo szybko pojawi się jej spadek.

Czy słodzenie miodem jest lepsze niż cukrem? Czy to lepszy wybór w kontekście odchudzania?

Wiele osób twierdzi, że słodzenie miodem jest lepsze niż cukrem, głównie ze względu na cenne właściwości miodu. Prawdą jest, że ilość cukru dodawanego w celu słodzenia potraw powinna być minimalizowana.
Musimy pamiętać, że 1 łyżka miodu waży 25g i zawiera ok. 80 kilokalorii, natomiast 1 łyżka cukru waży 12g i to ok. 50 kilokalorii. Szczególną uwagę na to powinny zwrócić tutaj osoby chorujące na insulinooporność, cukrzycę, a także te, których celem jest zrzucenie wagi.
Z uwagi na to, że miód to cukry proste nastąpi gwałtowny wyrzut glukozy do krwi, dlatego nie zaleca się go wcześniej wspomnianym osobom. Oczywiście spożywany w ilości ok. 1-2 łyżeczek dziennie i dobrze wkomponowany w posiłek nie zrobi szkody nawet diabetykom, których glikemia jest już wyrównana, a jedynie wzmocni organizm z uwagi na składniki bioaktywne. Tutaj sprawdzi się przysłowie “Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”.

 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Karolinę Nachlik

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA