Zielona herbata a poronienia

Zielona herbata a poronienia

Zielona herbata a poronienia

Zielona herbata a poronienia

 

Zielona herbata a poronienia. Czy herbata uważana za zdrową może szkodzić w czasie ciąży? Ciąża to szczególny okres, kiedy należy zapewnić prawidłową i zbilansowaną dietę przyszłej mamie, tak by dostarczyć odpowiednie ilości witamin i składników mineralnych potrzebnych dla rozwoju dziecka. Ważna jest nie tylko dieta, ale także rodzaj i ilość przyjmowanych płynów. Zielona herbata uważana jest za jeden z najzdrowszych napojów. Zawiera dużo cennych polifenoli, które działają przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie oraz ochronnie na układ krążenia. Zielona herbata hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów, zawiera taniny, które poprawiają koncentrację i zmniejszają senność. Jednak czy w ciąży można pić ją bez ograniczeń? Czy jest bezpieczna? 

Czy jest ryzyko? 

 

O ile, spożywanie żywności bogatej w polifenoli może zmniejszać ryzyko wielu chorób, o tyle w przypadku kobiet ciężarnych zbyt duża zawartość tych związków  w diecie może być ryzykowna. Kilka badań wykazało, że przy dużej ilości polifenoli w III trymestrze w ciąży ich działanie przeciwzapalnie jest za silne. Może ono prowadzić do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu, co w konsekwencji niesie ryzyko wad rozwojowych serca i nadciśnienie płucne. Dlatego zaleca się kobietom ciężarnym zachowanie umiaru w spożyciu tych składników. Dodatkowo zielona herbata spożywana do posiłku może ograniczać wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Niedobór żelaza w ciąży wiąże się z przedwczesnym porodem, poronieniem we wczesnej ciąży oraz zaburzeniami rozwoju płodu. Zaleca się odstęp co najmniej 1-godzinny między spożyciem posiłku a piciem zielonej herbaty. 

W przypadku zielonej herbaty warto wspomnieć także o tym, ze zawiera kofeinę. Kofeina w czasie ciąży oraz karmienia piersią powinna być ograniczona. Szklanka zielonej herbaty zawiera około 31mg kofeiny. Kofeina łatwo się wchłania w organizmie i przenika przez łożysko do płynu owodniowego. Wysokie dziennie spożycie kofeiny, przekraczające 300mg na dobę, zwiększa ryzyko poronienia, wad rozwojowych u dziecka i przedwczesnego porodu. Dlatego tak ważny jest umiar w jej spożyciu.  

Zielona herbata a poronienia

Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? 

 

Picie zielonej herbaty w ciąży niesie pewne ryzyko, jednak gdy zachowany jest umiar w jej spożyciu, jest całkowicie bezpieczna. Dlatego zalecane jest nie przekraczanie dawki 200-300mg kofeiny na dzień u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, co odpowiada 2 filiżankom zielonej herbaty.  

 

Podsumowując badania naukowe wskazują, że nie trzeba rezygnować z picia zielonej herbaty podczas ciąży. Należy jednak zachować umiar w jej spożyciu i nie przekraczać dawki 200-300mg kofeiny na dzień. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie zielonej herbaty herbatą owocową lub rooibos, które nie zawierają kofeiny i są całkowicie bezpieczne w okresie ciąży.

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Karolina Misztela

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA