Witamina E – jej rola, źródła, zagrożenia wynikające z niedoboru

Witamina E – jej rola, źródła, zagrożenia wynikające z niedoboru

Witamina E

Pod nazwą „witamina E” znajduje się osiem związków. Cztery z nich to tokoferole, a cztery kolejne to tokotrienole. Najbardziej aktywną formą z punktu widzenia żywienia jest alfa-tokoferol. Ze względu na to, że witaminę E zaliczamy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, możliwe jest jej magazynowanie w organizmie w tkance tłuszczowej i wątrobie, a także w jądrach, nadnerczach i przysadce mózgowej przez stosunkowo długi czas. W momencie zmniejszonego dostarczania witaminy, organizm czerpie ze zgromadzonych zapasów.

Witamina E – działanie

Jej działanie opiera się w dużej mierze na profilaktyce chorób degeneracyjnych oraz procesów starzenia się komórek. Wraz z witaminą C oraz beta-karotenem pełni funkcję naturalnego, biologicznego przeciwutleniacza, dzięki czemu zabezpiecza organizm przed szkodliwym działaniem nadtlenków lipidowych i wolnych rodników. Zapobiega to m.in. chorobie nowotworowej. Dodatkowo przeciwdziała hemolizie (rozpadowi) erytrocytów (krwinek czerwonych), we współpracy z selenem chroni wątrobę przed stłuszczeniem, a nawet pomaga zapobiegać bezpłodności przez wpływ na układ hormonalny i procesy rozrodcze. Ponadto jest stosowana w leczeniu trądziku, chorób włosów, paznokci i skór oraz wielu innych dolegliwości.

Witamina E – skutki niedoboru

Długotrwałe, obniżone stężenie witaminy E w organizmie może powodować powstawanie wolnych rodników, których toksyczne działanie zaburza procesy metaboliczne organizmu. Niedobory tej witaminy mają poważne konsekwencje dla kobiet w ciąży ponieważ prowadzą do zaburzeń, obumierania płodu oraz poronień. U mężczyzn dochodzi do zwyrodnienia plemników. Występują także zaburzenia neurologiczne i pogorszenie procesów gojenia się ran.

Aby uzupełnić swoją dietę w witaminę E najlepiej sięgnąć po oleje roślinne (np. olej słonecznikowy), kiełki i zarodki (np. pszenicy). Bogatym źródłem są również produkty zbożowe, zielonolistne warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki), owoce dzikiej róży, nasiona, orzechy, algi, kukurydza. Jeśli chodzi o produkty pochodzenia zwierzęcego to wyróżniamy tutaj żółtka jaj, masło, mleko (pełnotłuste) i nabiał. Podczas przygotowywania posiłków należy zwrócić uwagę na fakt, iż długie przechowywanie jedzenia (nawet w formie zamrożonej) powoduje zmniejszenie zawartości witaminy. Jest to spowodowane działaniem promieni UV oraz wpływem tlenu. Witamina E zasługuje na szczególną uwagę ze strony osób cierpiących na choroby ze strony układu pokarmowego oraz osoby w wieku podeszłym, ponieważ ich zapotrzebowanie jest większe niż u osób młodych i zdrowych.

 

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA