Sód – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła sodu

Sód – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła sodu

Sód – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła sodu

 

W organizmie człowieka sód bierze udział w regulowaniu ciśnienia osmotycznego w płynach ustrojowych, utrzymania równowagi kwasowo – zasadowej, ochronie organizmu przed nadmierną utratą wody, utrzymaniu sprawności mięśni, regulacji aktywnego transportu składników pokarmowych. Ważna rolą sodu jest także jego udział w wytwarzaniu kwasu solnego w żołądku.

 

 

Sód – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła sodu

Sód jest szeroko rozpowszechnionym pierwiastkiem. Produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają go dużo więcej, zwłaszcza te, w  których znajduje się dodatek NaCl, np. wędliny, sery podpuszczkowe. Zaledwie 10%  sodu pochodzi z produktów spożywczych nieprzetworzonych, jak mleko i jego przetwory, białko jaja, mięso i warzywa. Pozostała ilość sodu dostarcza sól kuchenna, dodawana do żywności podczas jej przemysłowego przetwarzania albo w czasie obróbki potraw przygotowanych w gospodarstwie domowym lub żywieniu zbiorowym.

 

 

Sód – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła sodu

Małe spożycie sodu rzadko prowadzi do występowania jego niedoborów w organizmie. Objawami obniżonego stężenia sodu w osoczu są: osłabienie organizmu, bóle głowy, nudności, wymioty, brak łaknienia, zaburzenia orientacji. Niedobór sodu prowadzi do szybkiego odwodnienia organizmu. Może wystąpić przy silnym poceniu się, podczas wymiotów, biegunki, a także w niektórych stanach patologicznych np. w niedoczynności kory nadnerczy, stanach obrzękowych, schorzeniach nerek. Przyczyną niedoboru sodu często są także stosowane leki moczopędne.

 

 

 

Sód – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła sodu

W wielu badaniach wykazano, że nadmiar sodu w diecie jest związany ze zwiększoną zachorowalnością na choroby układu krążenia. Nadmiar sodu u osób wrażliwych na sód wywołuje nadciśnienie, ponadto jest czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej żołądka. Dieta o dużej zawartości sodu sprzyja zakażeniu Helicobacter pylori, które uważane jest za główny czynnik rozwoju raka żołądka. Duże spożycie sodu prowadzi do zaburzeń metabolizmu tkanki tłuszczowej co sprzyja rozwojowi otyłości. Nadmiar sodu może być spowodowany utratą wody z powodu nadmiernego pocenia się, wymiotów, biegunki, moczówki prostej oraz może występować w nadczynności kory nadnerczy i przewlekłym kłębuszkowym zapaleniu nerek.

 

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA